İçişleri Bakanı Selami Altınok: ''Cizre'ye gitmelerine izin vermeyeceğiz''

İçişleri Bakanı Selami Altınok: ''Cizre'ye gitmelerine izin vermeyeceğiz''

İçişleri Bakanı Altınok tırmanan terör olayları ile ilgili konuştu. Demirtaş ve beraberindeki heyetin Cizre'ye gitmek istemeleri hakkında ise, ''Onları korumak bizim görevimiz, Cizre'ye varmalarına müsaade etmeyeceğiz'' dedi.

Konuşmasından satırbaşları:


Operasyonlarda Cizre’de ele geçirilen mühimmat operasyonların ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur. Operasyonlarda 800 kilo patlayıcı imha edilmiş, 30 barikat kaldırılmıştır. 10 örgüt mensubu gözaltına alınmıştır. İki kalaşnikof marka tüfek, el bombası ele geçirilmiştir. 21 roketatar ve bir tuzaklı bomba kullanılmış, 6 zırhlı aracımız hasar görmüştür. Terör örgütünün kaybının 30-32 olduğu değerlendirilmektedir.


Öte yandan bu süreçte opeasyonların etkisini azaltmak amacıyla, terör örgütüne müzahir gruplarda, başta sosyal medya olmak üzere kapsamlı dezenformasyon kampanyası başlatılmıştır. Operasyonların başladığı ilk andan itibaren, Cizre halkına Valilik tarafından belirlenen dönem ve noktalarda gıda dağıtımı yapılmakta, sağlık hizmetleri için gereken tedbirler ortaya konmaktadır. Sağlık personeline terör örgütnün saldırılar düzenlediği bilinmektedir.


HDP heyetinin Cizre yürüyüşü devam ediyor


Bilindiği üzere 6 Eylül’de Dağlıca’da yola döşenen el yapımı patlayıcıların patlaması neticesinde 16 askerimiz şehit olmuştur. Iğdır’da görevli personeli taşıyan araçlara yönelik terör eylemi gerçekleşmiş 13 polisimiz şehit olmuştur. Şehit düşmüş evlatlarımızı vatandaşlarımız bağrına basmıştır. Öte yandan ülke genelinde 7-8-9 Eylül'de çeşitli STKlar ile 72 ilimizde 859 eylem gerçekleştirilmiştir. Çok sayıda basın açıklaması yürüyüş gibi etkinlikler düzenlenmiş, vatandaşlarımız tepkisini ifade etmiştir.


Ancak bunların dışında başkalarının hak ve özgürlüğünü hiçe sayan bazı eylemlerin de gerçekleştiği görülmüştür. 69 parti binasına saldırı, 7 ilimizde toplam 30 ev ve işyeri ile 8 aracın hasar görmesine sebebiyet verilmiştir. 40 polisimiz 51 vatandaşımız yaralanmış, 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Olaylarla ilgili 310 kişi gözaltına alınmıştır.


Terörle mücadeleye devam eden güvenlik güçlerimiz, kamu düzenini bozan, hayatın olağan akışını bozan her türlü faaliyeti engellemek ve yasaların vermiş olduğu yetkilerle fedakar bir şekilde yürüttüğümüz çalışmalarımız da devam ettirilecektir.Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Olaylar nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum.Soru cevap


1) Sokağa çıkma yasağı ne zaman sona erecek? Terör organize mi bireysel mi?


Hayatın olağan akışını aksatmamak şartıyla ve çok arzu etmememize rağmen sokağa çıkma yasağını hukukun vermiş olduğu sınırlar içerisinde uyguluyoruz. Faaliyetlerimizi en kısa sürede tamamlayıp, sokağa çıkma yasağını kaldırmak istiyoruz. Sokağa çıkma yasağı olağan bir durum değil. Olağana dönmek birinci amaç. Bu faaliyetlerin, terör olaylarının tabiki organize olduğunu düşünüyoruz. Bireysel olma şansı söz konusu değildir.


 
2) hdp Eş Başkanı Demirtaş'ın aralarında bulunduğu bir heyet Cizre'ye doğru yolda. Bir polis ablukası olmuştu, İdil'den Cizre'ye geçilmesine izin verilmemişti. Son durum nedir?
Cizre'de sokağa çıkma yasağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bütün vatandaşlarımızın olduğu gibi sayın genel başkanların, bakanların da güvenliği bizim için herşeyden önce geliyor. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama noktasında sivil vatandaşlarımızın başkalarının  o güvenliği sağlama hassasiyetini bakanlar ve vekiller için gösteriyoruz. Cizre'ye varma durumunda farklı provokatif olaylara sebep verebilineceğini düşündüğümüzden dolayı kendilerinin güvenliğini ve huzurunu sağlama noktasında Cizre'ye varmaları mümkün değildir. Ona müsaade etmeyeceğiz.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS