İHH'dan İsrail'le anlaşmaya tepki

İHH'dan İsrail'le anlaşmaya tepki

Diplomatik kaynaklar İsrail ile Türkiye arasında ilşkilerin normalleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyururken, gözler Mavi Marmara Davası'na çevrildi. 10 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Mavi Marmara Davası'nı normalleşme adımları nasıl etkileyecek? Mavi Marmara organizasyonunu gerçekleştiren İnsani Yardım Vakfı, tepkisini resmi Twitter hesabından duyurdu. ''Biz davamızdan vazgeçmeyiz'' dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'nin İsrail ile kopan ilişkilerini normalleştirmeyi amaçlayan bir ön mutabakat anlaşması yaptığı iddiasına, İHH İnsani Yardım Vakfı'ndan açıklama geldi.

Böyle bir anlaşmanın Türkiye, Filistin halkı ve Ortadoğu halklarının aleyhine olduğu belirtilen açıklamada İHH'nın Gazze Ablukası ve Mavi Marmara konusundaki duruşunda hiçbir değişiklik olmadığı vurgulandı, Gazze ablukası kalkana kadar mücadele edileceği anlatıldı.

"Mavi Marmara'ya saldıran bütün katiller cezasını çekecektir." denilen açıklamada, davaların pazarlık konusu edilemeyeceği vurgulanarak hiçbir davadan vazgeçilmeyeceğinin altı çizildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'hak sahibleri kanı akanlardır' sözü de hatırlatıldı. Kırmızı bülten kararının derhal INTERPOL'e gönderilmesi istendi. İsrail'in maddi-manevi bütün tazminatları ödeyeceği anlatılan açıklamada, bu ihmalin hukuki emsalinin en az 1 milyar dolar olduğu ifade edilirken, böyle bir anlaşmanın konusunun doğalgaz olmayacağı kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte İHH'nın Twitter'dan yaptığı o açıklama:

Türkiye ile İsrail anlaşması konusundaki yazılanları takip ediyor ve böyle bir anlaşmadan haberdar olmadığımızı beyan ediyoruz. Türkiye ile İsrail arasında yapılacak bir anlaşmanın Türkiye, Filistin halkı ve Ortadoğu halklarının aleyhine olduğunu düşünüyoruz. İHH'nın Gazze Ablukası ve Mavi Marmara konusundaki duruşunda hiçbir değişiklik yoktur. Gazze ablukası kalkmalıdır ve kalkana kadar mücadele edeceğiz. Ambargo abluka aynı şey değildir. Mesele, Ambargo meselesi değil mesele ABLUKA meselesidir. Ambargo İsrail'in kendi tarafından malzeme geçişi, Abluka ise Gazze'ye deniz ve karadan uygulanan Gazze ile beraber Akdenizin işgalidir. Mavi Marmara'ya saldıran bütün katiller cezasını çekecektir. Hiçbir davadan vazgeçilmeyecektir. Davalar pazarlık konusu edilemez. Sn.Cumhurbaşkanı; 'hak sahibleri kanı akanlardır' diyerek Mavi Marmara davalarında şehit ailelerinin hak sahipliğini defalarca söylemiştir. Türkiye'deki Ceza davasında mahkemenin verdiği KIRMIZI BÜLTEN kararı derhal Interpol'e gönderilmeli. İsrail maddi-manevi tazminat ödeyecektir. Bu bedel hukuki karşılıkla hesaplanacaktır. Böyle bir ihlalin hukuki emsali enaz 1milyar$'dır. Böyle bir anlaşmanın konusu doğalgaz olamaz. Zira Doğu Akdeniz'deki doğalgaz, Filistin halkının hakkıdır. Mavi Marmara meselesi sadece Türkiye halkının değil, Filistin halkının ve 37 ülke halkının davasıdır. İsrail ile anlaşma ve hele hele Mavi Marmara davasının aleyhine olan bir anlaşma Türkiye'ye de, Gazze'ye de kaybettirir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı