Son Dakika

İlk yerli helikopter uçuşa hazırlanıyor

A A

02.09.2018 - 10:50 Son Güncelleme:

Türkiye'nin ilk özgün helikopteri T-625, motor testine başladı, pervaneleri ilk kez döndü. Tasarımı ve üretimi yerli olan helikopterin ilk uçuş günü ise 6 Eylül.

Türkiye'nin ilk yerli helikopteri motor çalıştırdı. Özgün helikopter ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen T-625 Genel Maksat Helikopteri'nin palleri ilk kez döndü. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen özgün helikopter programı çalışmaları ilerliyor. Proje kapsamında üretilen helikopter, ilk testlerine başladı. Yeni bir gövdeye takılan helikopter motorunun vereceği tepki ve yerli olarak tasarlanıp üretilen pallerde sorun yaşanıp yaşanmadığı test edildi.

Zorlu iklim ve coğrafyalarda, yüksek irtifada, yüksek sıcaklıkta, gece veya gündüz, T-625 helikopteri her türlü koşulda görev yapabilecek şekilde geliştirildi. Helikopterin tasarımında ve üretiminde ise milli kaynaklar kullanıldı. Ayrıca helikopter geniş bir görev yelpazesiyle donandı. Helikoperin taşıma, kargo, arama kurtarma, kıyı ötesi taşıma, hava ambulansı gibi pek çok alanda kullanılması planlanıyor.