Son Dakika

İnce'den çatı aday ve "CHP'yi böldü" açıklaması

A A

09.10.2021 - 13:54

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday ile gidilmemesi gerektiğini söyledi. Her partinin kendi adayı ile seçime gitmesinin daha avantajlı olduğunu kaydetti. İnce, "CHP'yi böldü" eleştirilerine de yanıt verdi.

CHP'den ayrılan ve Memleket Partisi'ni kuran Muharrem İnce, CHP'yi böleceği eleştirilerini cevapladı. "Bölme işi eski sistemde olur. Burada 50+1 almak gerekiyor" açıklaması yaptı.

"GENEL BAŞKANLARINI GÜÇLENDİRMEK İSTİYORLAR"

6 muhalefet partisinin parlamenter sistem çalışmasını da değerlendiren İnce, "Mevcut sistem mi parlamenter sistem mi yani 40 satır mı 40 katır mı? Siyasi partiler kanunu değişmeden demokrasi gelmez. Muhalefet sisteme karşı ama bu kanunu hiç konuşmuyor. Yani parlamentoyu değil, genel başkanları güçlendirmek istiyorlar. Kanunu değiştirerek milletvekillerini güçlendirmelisiniz" dedi.

"ÇATI ADAY KATILIMI DÜŞÜRÜR"

Ve cumhurbaşkanlığı seçimleri. Her parti kendi adayı ile mi çıkmalı yoksa çatı aday mı olmalı? "Adayım" mesajı veren Muharrem İnce, çatı adaya karşı çıktı. "Cumhurbaşkanı adayımıza üyelerimiz karar verecek. Çatı aday seçime katılımı düşürür. Her parti kendi adayını gösterirse katılım artar, Erdoğan'ın şansı azalır. Adaylar 2. tura kalan muhalefet adayını kayıtsız şartsız destekleyeceğini açıklamalı. Muhalefet, ilk turda yüzde 51 oy alacak bir adayda anlaşabiliyorsa ona bir itirazım yok. Ama sanmıyorum" diye konuştu.

İnce, seçim sürecinin farklı olacağına burgu yaptı ve "Adayların performansı oyları yükseltir. Meydanlar başka şeydir. Meydanlar açılsın iş değişir" değerlendirmesi de yaptı.