İnciraltı'nda arazi çıkmazı

Video: İnciraltı'nda arazi çıkmazı

İnciraltı Açmazı çözülecek mi? İzmir'de 5 milyon metrekarelik bir alanın nasıl kullanılacağı konusundaki görüş ayrılığı çözülemiyor. Sahipleri, toprak tarıma elverişsiz diyor. Ziraat Odası aynı görüşte değil.

İzmir Balçova'nın en değerli noktalarından biri olan İnciraltı'ndaki tam 5 bin dönüm büyüklüğündeki arazinin 2 bin 700 hak sahibi var. 1990 yıllardan beri bu alanın Sağlık turizmine açılmasını istiyorlar.


İnciraltı bölgesi 1991'de turizm bölgesi ilan edildi. Ancak arazi kısmen tarım kısmen de SİT alanı olduğu için turizm onayı verilmedi. Hak sahipleri yılları alacak bir süre zarfında çok sayıda girişimde bulundu. Geçtiğimiz yıllarda yeşil ışık yandı ancak, bakanlıktan onay gelmeyince proje askıda kaldı.


5 bin dönüm alanda tarımsal faaliyetler günden güze azalıyor. Hak sahiplerine göre bunun nedeni arazinin tarıma elverişli olmaması.


İzmir Ziraat Mühendisleri Odası ise toprak kanununa göre bu arazinin amacı dışında kullanılamayacağı iddiasında. Üstelik, tuz sorunu da çözülebilir.


Hak sahipleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bölgeye dair koruma amaçlı imar planının olduğunu, alanın turizme kazandırılmasıyla hem istihdamın artacağını hem de döviz girdisinin çoğalacağını söylüyor.


Gözler şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS