İnsan Hakları Eylem Planı bugün açıklanacak

İnsan Hakları Eylem Planı bugün açıklanacak

Hukuk ve yargı alanındaki reform çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İnsan Hakları Eylem Planı'nı kamuoyuna açıklayacak. Peki, planda neler var? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hukuk reformu paketi için bu haftayı işaret etmişti. Hukuk reformu paketinin omurgası, bugün Beştepe'de gerçekleştirilecek yeni atanan hâkim ve savcıların kura töreninde açıklanacak

Erdoğan, törende İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıklayacak. Planda 9 amaç, 49 hedef ve 374 faaliyet yer alıyor. Düzenlemeler aile hukuku, medeni hukuk ile temel hak ve özgürlüklerin güçlendirilmesine yönelik olacak. Paketin teması da "Özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye" olacak. Kolluk kuvvetlerine insan hakları eğitimi verilmesi, boşanma davalarının hızlı sonuçlanması, kadına karşı şiddetle mücadeleyi daha etkin hale getirecek düzenlemeler faaliyetler arasında yer alacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, eylem planı hakkında Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi'ye konuştu. Bakan Gül, "Reformları elbette ki vatandaşlarımız daha fazlasına layık olduğu için yapıyoruz. Hem özgürlükleri hem refahı arttırmayı hedefliyoruz. Hedefimiz bu reformlarla Kızılay Meydanı'nda, İstiklal Caddesi'nde insanlara dokunmaktır" dedi.

Hukuk alanındaki reformlar için 8 ile 10 arasında kanun paketi çıkarılacak. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı kararnameleri de çıkarılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eylem planını açıklamasının ardından gözler Meclis'e çevrilecek.