İnternette taklit ürün furyası

Video: İnternette taklit ürün furyası

Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde ünlü markaların ürünleri hayli düşük fiyattan pazarlanıyor. Peki, oldukça düşük fiyata satın alınan bu ürünler gerçekten orijinal mi? CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner ve kameraman Alper Öztürk, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu'na sordu.

Piyasada 3 bin 360 lira olan parfümü 109 liraya, 500-600 lira olan ayakkabıyı ise 99 liraya "tamamen orijinal" iddiasıyla satıyorlar. Alışveriş yaparken genellikle alacağımız ürünü ucuza bulmak istiyoruz. Peki, oldukça fiyat farkı olan ucuza aldığımız ürünler orijinal mi? CNN TÜRK'e konuşan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "İnternetten alışveriş yaparken satıcı firmanın boyutuna bakmayın. Ordan da sahte ürün gelebilir. Markalı kaliteli bir ürünü normal piyasada alınışından onda bir fiyatına alamazsınız. Bunun gerçek olma ihtimali yok" dedi.

İnternet ortamında aynı ürün, farklı sitelerde çok farklı fiyatlardan satılıyor. Ünlü markalara ait bu ürünlerin piyasadaki fiyatlarından neredeyse yüzde 50 daha ucuza pazarlandığı ilan ve reklamlar, genellikle sosyal medyada yayınlanıyor. Tüketici, internette orijinal olduğu iddiasıyla satılan ürünün aslında taklit olduğunu ancak eline ulaştığında anlayabiliyor. Peki, satıcı iade edilmek istenilen sahte ürünü "iade kabul etmiyoruz" bahanesiyle geri almazsa tüketici ne yapmalı? Aydın Ağaoğlu, "Tüketici hakem heyetine internet üzerinden başvurarak bedel iadesini parayı ödediği yerden ister" yanıtını verdi.

Ağaoğlu, bazı ikinci el platformlarında da sahte ürünlerin orijinal olduğu iddiasıyla satıldığını belirterek, tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS