Irak'ta pençe operasyonları

Video: Irak'ta pençe operasyonları

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta pençe operasyonları sürüyor. Operasyon devam ederken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da hafta sonu bölgedeydi. Peki, operasyona dair detaylar neler, hedef tam olarak ne? İşte o soruların yanıtı.

Belirlenen hedefler vuruluyor. Teröristler etkisiz hale getiriliyor. Pençe yıldırım ve şimşek harekatlarıyla Irak’ın kuzeyindeki terör unsurları bertaraf ediliyor. Harekatın başladığı 23 Nisan’dan itibaren hem harekat merkezinde hem de arazide Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları Mehmetçikle omuz omuza mücadele ediyor.

Harekat kapsamında Avaşin- Basyan, Metina, Zap, Gara ve Kandil'de terör örgütünün hareketliliğinin engellenmesi amaçlanıyor. Pençe harekatları ile sınır hattındaki koridor arasındaki boşlukları doldurularak teröristlerin Türkiye’ye sızmasının engellenmesi ve bölgenin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kontrol edilmesi planlanıyor.

Bu kapsamda en kritik noktalardan biri Gara. Çünkü PKK terör örgütünün ana üstlenmesi bu bölgede bulunuyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ile birlikte Irak’ın kuzeyindeki Biliç tepe üs bölgesindeydi.

Akar, harekatın devam ettiği noktayı gören en hakim tepe olan üs bölgesinde hem arazi hakkında bilgi aldı hem de Mehmetçiğe moral verdi. Milli Savunma Bakanlığı da Bakan Akar'ın açıkladığı ve etkisiz hale getirilen 7 teröristin üzerinden çıkan mühimmatlara ilişkin sosyal medya üzerinden görüntü paylaştı.

Görüntülerde uçak savar, keskin nişancı silahı, piyade tüfeği başta olmak üzere çok sayıda silah, el yapımı patlayıcı, telsiz ve mühimmat ele geçirildi.
 
 
 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS