Son Dakika

İsrail ile normalleşme kapıda mı?

A A

08.12.2021 - 13:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ile başlayan yeni dönemin İsrail ile de hayata geçirilebileceğini karşılıklı büyükelçi atanabileceğini söyledi. Kabil Havalimanı'nın işletilmesi için de Katar ile adım atılacağını açıkladı. Erdoğan Katar dönüşü gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"BÖYLE BİR SÜREÇ İSRAİL'LE NİYE OLMASIN?"

Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi El Nahyan'un Türkiye ziyaretiyle iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem başladı. Akıllardaki benzer sürecin İsrail ile yaşanıp yaşanmayacağı sorusuna, "Niye olmasın" yanıtını verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan. İsrail ile karşılık büyükelçi atamasının olabileceğini söyledi. "Abu Dabi yönetimiyle, böyle bir talep geldiği için tabi ki biz de bu işi memnuniyetle kabullendik. Böyle bir süreç İsrail'le ilgili de niye olmasın. Çünkü biz barışın egemenliği için çalışıyoruz ve bölge barışı için de bunu hayırlı buluruz. Fakat İsrail'in bu noktada bölgede Filistin politikası üzerinde, Kudüs üzerinde, Mescid-i Aksa üzerinde hassas davranması gerekir" dedi.

"ARABULUCULUK DESTEĞİ VEREBİLİRİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginlik hakkında konuştu. "Rusya ile Ukrayna arasında son haftalarda yükselen gerilimi düşürmek ve bir diyalog kanalı tesis etmek amacıyla elimizden gelen desteği vermeye hazırız, arabuluculuk yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE VE KATAR BİRER İSİM BELİRLEDİ"

Erdoğan'a Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusunda Katar ile yapılan görüşmeler de soruldu. Erdoğan, "Katar tarafı özel sektörden bir isim belirledi. Türkiye tarafı bir isim belirledi. Bu firmalar birbirleriyle görüşmek suretiyle, Taliban'la da görüşmeleri yapacak. Şartlar sağlanırsa Kabil'deki bu havalimanının işletilmesi sürecini ele alacaklar" dedi.