İstanbul banliyösüne kavuşuyor

İstanbul banliyösüne kavuşuyor

İstanbul trafiğine rahat bir nefes aldırması beklenen "Gebze-Halkalı demiryolu hattı" açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı bir törenle açılacak hat ile birlikte İstanbul ve Konya'dan hareket eden hızlı tren günde bir kez kesintisiz, Halkalı'ya kadar gidip dönebilecek. Diğer zamanlarda ise Haydarpaşa aktarma istasyonu olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yapacağı proje ile İstanbul trafiği rahat bir nefes alacak. Çünkü bu demir yolu hattı ile İstanbul yeniden banliyösüne kavuşacak.

Halkalı - Gebze arasında kesintisiz bir ulaşım ağı oluşacak

Proje ile birlikte Halkalı - Gebze arasındaki 185 dakikalık mesafe 115 dakikaya inecek. Aynı zamanda hattın açılması ile Asya ve Avrupa arasındaki demir yolu hattı da tamamlanmış olacak.

Pendik'e kadar gelen hızlı tren yeni düzenlemede nerede duracak?

Şehirlerarası aktarma istasyonu artık Pendik değil, Haydarpaşa olacak. Ancak Ankara ve Konya'dan hareket eden hızlı tren her sabah Halkalı'ya kadar kesintisiz gidecek ve yine her akşam Halkalı'dan Ankara ve Konya'ya hareket edecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hat üzerinde 38 istasyon bulunacak. Bunlardan 7'si şehirlerarası tren ile banliyö treni aktarma istasyonu olacak.

Aynı güzergâhta 3 hatta izin verilecek. 2 dakika aralıklarla metro standardında banliyö treni gelecek. Ankara'dan kalkan yüksek hızlı tren İstanbul'a ulaşacak. Sırası ile Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı'da duracak.

Hat üzerinde 2 viyadük, 27 kara yolu alt geçidi, 29 yaya alt geçidi, 21 kara yolu üst geçidi, 12 yaya üst geçidi, 19 nehir geçiş köprüsü ve 60 menfez olmak üzere 170 sanat yapısı yapıldı. Hat üzerindeki duraklarda 155 yürüyen merdiven ve 191 asansör de bulunacak.

Yük trenleri ise Pendik’ten Londra’ya kadar kesintisiz demir yolu hattıyla bağlanmış olacak.