İstanbul'a kar ne zaman geliyor? Bünyamin Sürmeli yanıtladı | Video

Video: İstanbul'a kar ne zaman geliyor? Bünyamin Sürmeli yanıtladı | Video

Uzun zamandır hasret kalınan yağışlar yurdun bir bölümünde birkaç gündür etkili. Hatta bazı yerlerde sel-su baskınları da oldu. Mevsim normallerine dönüyor muyuz? Kar beklentisi içindeki bölgeler için tablo ne? Yağışlar barajlara ne ölçüde çare oldu? Havanın notlarını CNN TÜRK Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli aktardı.

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, İstanbulda beklenen kar yağışına dair detayları şu ifadelerde değerlendirdi:

Ankara'da yağış yağmur şeklinde başlayıp kara döndü. Şehrin orta ve güney ilçeleri ile kuzeyi böyle cankurtaran civarı kar aldı, alıyor 4-5 sularına kadar. 4-5 sularından itibaren kar artık şehrin tamamında tekrar ayrılmış olacak.
Yarın tekrar gelmeye başlıyor. Bölgesel kar geçişleri İç Anadolu, Batı Karadeniz de görülecek ama yarın akşam geceden itibaren aslında etkin kar yağışı adam akıllı sistemin girişi yarın öğleden sonra akşam saatlerinde.

KAR YAĞIŞI YURDA NASIL GİRİŞ YAPIYOR?

Kuzey Ege Marmara üzerinden giriş yapacak. İç Anadolu'ya Karadeniz'e doğru ilerleyecek, oradan da Doğu'ya doğru gidecek. Şimdi en kuvvetli kar yağışını Çanakkale, Balıkesir, Bursa çevreleri alacak. Marmara'nın güneyi bir de Kuzey Ege, Uşak - Afyon dolayları alacak. Dolayısıyla bu alanda hayatı ciddi anlamda etkileyecektir. Ulaşımı ciddi anlamda etkileyecektir.

KAR YAĞIŞI İSTANBUL'U NASIL ETKİLEYECEK?

Yarın geceden itibaren yani cumaya geçişte gece kar yağışı alana giriyor. Hatta zayıf değil baya iyi bir kar da alıyor. Ama sabah 11 sularında kar yağışı muhtemelen bitecek.

 

DENİZ ETKİSİ İŞİN İÇİNE GİRER Mİ?

Deniz etkisi dediğimiz mevzu hava sıcaklığının çok düşüşüyle beraber denizden aşırı buharlaşma ve rüzgar profili yerden yukarı kadar, kuzeyli şekilde aldığımız anda biz artık denizden ekstra sistemle beraber gelen yağışın üzerine ekstra yağış alırız işte. Bu da bizde karın uzamasını sağlar.

Böyle bir etki var mı? Şu anda görünmüyor. Dolayısıyla muhtemelen cuma gece 3 - 4 suları itibariyle başlayıp sabah 10, 11, 12 sularında bitecek bir kardan bahsediyoruz. Ama gece arada böyle bir kuvvetleniyor. Dolayısıyla bir örtü yapıp çabuk kalkabilecek seviyede olabilir. Bu cuma günü tablosu cumartesiye geçtiğimizde İç Anadolu'da, Karadeniz'de yerel kar geçişleri zayıflasa da devam ediyor.

Pazar günü bir tur daha Marmara'da, İç Anadolu'da, Ege'de, Karadeniz'de de kendini gösterecek. Doğu Anadolu, İç Anadolu'nun doğusunda kendini gösterecek. Akdeniz - Güneydoğu bu sistemden bir pay almıyor. Pazar günü beklediğimiz yağışa o deniz etkisi dediğimiz etkili eklenebilir. Muhtemelen pazar günü İstanbul bayağı adam akıllı bir beyaz örtüye bürünebilecek ve hatta pazartesi öğle saatlerine kadar da bu kar yağışı devam edecek. Yani deniz etkisi dediğimiz ek kar takviyesi diyelim.

Pazar günü için ihtimal daha yüksek yağışı miktarı da daha yüksek. Sıcaklıkta daha düşük. Dolayısıyla ne kadar sıcaklık düşükse o kar tanesinin içerisindeki su oranı az buz oranı daha yüksek oluyor. Bu da karın tutulmasını sağlıyor. Böyle bir olasılık tablo bu şekilde sıcaklık hafta sonu özellikle cumartesi pazar, yani pazar özellikle düşüyor. Pazar günü İç Anadolu'da gündüz sıfırın altında başka sıfırın altında olacak gündüz. Yine Bolu çevreleri öyle İstanbul 2 derecelere ineceğe benziyor. Üzerine de rüzgarı eklediğimizde hissedilen değerler daha da altında kalacaktır. Herkese sımsıkı giyinmesini öneriyoruz. Ayın 21'ine kadar bu soğuk hava ile beraberiz.

Tabi sıfırın altında sıcaklıklardan, sıfıra yakın sıcaklıklardan bahsediyoruz. Kar yağışından bahsediyoruz ve sokak hayvanlarını da unutmayalım diyoruz. Beraber bu dünyayı paylaşıyoruz. Bazen donmuş gıdaları tüketemiyorlar, bazen de kar altında kalıyorlar. Dolayısıyla can dostlarımızı unutmayalım diyoruz.

KAR YAĞIŞI HAYATI ETKİLEYECEK Mİ?

Çanakkale, Balıkesir, Bursa ve Kuzey Ege için evet hayatı etkileyecek. Yolları da zorlayacak seviyede bir kar görünüyor. İstanbul için cuma günü gece sabaha karşı bir kuvvetleniyor. Kar sabah 11 sularında ömrünü tamamlamaya başlıyor. 3 derecelerle 4 derecelerle gelecek Bir kar yağışı olduğu için çok sıkı sert bir kar olacak yönünde bir görüntü yok.

Dolayısıyla yumuşak bir kar olacak. Umuyoruz ki hayatı çok zorlamaz. Ama dediğim gibi ciddi bir örtü yapma ihtimali pazar günü için hayatı zorlama ihtimali orada söz konusu olabilir. Bu arada minik bir hatırlatma İstanbul'da cuma günü beklediğimiz bu kar yağışının daha biraz daha bir tık daha etkin kısmı Anadolu yakasında onu da hatırlatalım. Avrupa ya göre Anadolu yakası biraz daha fazla alır gece. İlk Avrupa yakasında başlıyor ama daha etkin kısmını Anadolu Yakası alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS