İstanbul'un deniz suyu temiz plajları

İstanbul'un deniz suyu temiz plajları

İstanbul'da çok sayıda plaj bulunuyor. İster Karadeniz kıyılarında ister Marmara kıyılarında yüzebiliyorsunuz. Peki, hangi plajların denizi daha temiz? Halk sağlığı yüzme genel müdürlüğü en temiz plajları açıkladı. Detaylar, Samet Güner ve Halil Kahraman’ın haberinde

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul, İlyas’tan Şile’ye, Silivri’den Adalar’a kadar plajlarla dolu peki, hangi plajlardaki deniz suyu yüzmek daha elverişli?

15 gün aralıklarla yayınlanan deniz suyu analiz sonuçlarına göre suyu yüzmek için iyi durumda olan diğer plajlara baktığımızda; adalar ve Silivri en fazla sayıda temiz plaja sahip ilçeler olarak öne çıkıyor.

Silivri’de; Semizkum, Sivri Kumluk gibi çok sayıda plaj, Büyükçekmece Halk Plajı ve Çocuk Sahili, Gürpınar Sahili, Kumburgaz Plajı
Şile’de ise sofular, Sahilköy, Ayazma, Merkep Plajları ile Adalar’da birçok plajın yüzme suyu kalitesi mükemmele yakın iken, Kadıköy sahillerindeki plajların deniz suyu kalitesi ise kötü olarak belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbullular genellikle kendilerine yakın olan plajları tercih ederken, bazı vatandaşlar ise kirli olduğunu düşündüğü kıyılarda denize girmiyor. Uzmanlar ise sağlık için suyu kirli olan plajlarda denize girilmemesi konusunda uyarıyor.