Son dakika: İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü kutlanıyor

Video: Son dakika: İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü kutlanıyor

İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü için İstanbul'da bazı etkinlikler vardı. Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesinde dualarla başlayan gün, Boğaz'daki coşkuyla devam etti. Gençler, Fetih saygı geçidinde bulundu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamladı.. Saatler 14:53'ü gösterdiğinde de gençler yine Boğaz'daydı.

Bundan tam 567 yıl önceydi. 54 gün süren kuşatma sonuçlanmış, Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethetmişti. İşte bu önemli gün, İstanbul'da yine coşkuyla kutlandı, dualarla anıldı.

Günün ilk programı Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesindeydi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Fatih Sultan Mehmet Han türbesini ziyaret etti. Bakan'a İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan da eşlik etti. Fatih Sultan Mehmet'in kabri başında Kuran-ı Kerim okundu. Öğle saatlerinde ise İstanbul Boğaz'ı kırmızı beyaz bayraklarla süslendi. 30 milli sporcu ve 30 yelkenliyle "29 Mayıs İstanbul Boğazı Fetih Saygı Geçidi" yapıldı.

Gençlik ve spor Bakanlığı himayesinde Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen geçit, Tarabya'daki Huber Köşkü önünden geçerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçit boyunca köşkün avlusundaydı. Selamlamaya el sallayarak karşılık verdi.

Balıkçı tekneleri ile sahil güvenlik botları ve deniz polisi de selamlamada yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.

Ve saatler 14:53'ü gösterdiğinde kameralar yine Boğaz'daydı. Karşısında Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu vardı. Bakan, konuşmasının ardından yelkenlilerle kendisi selamlayan gençlere karşılık verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS