İstanbul'un salgın hastaneleri

İstanbul'un salgın hastaneleri

Koronavirüs ile mücadelede alınan kararlardan en önemlisi, kuşkusuz sağlık alanında alınanlar. Pandemi sürecinde yeni hastane adımları atılmaya devam ediyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlık Bakanlığı tarafından kamu-özel işbirliği modeliyle yapılan Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabı 20 Nisan’da açıldı. Hastane yaklaşık 1 milyon metrekare kapalı inşaat alanı ve 2 bin 682 yatak kapasitesine sahip.

Hastanenin pandemi servisi için özel olarak izole edilen ve yerli solunum cihazlarıyla donatılan a ve d blokları hizmete girdi. Tamamı ise 15 Mayıs’ta açılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Nisan’da İstanbul’da Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe'de iki hastane oluşturulacağını duyurmuştu.

8 Nisan’da çalışmalarına başlanan Yeşilköy Atatürk Havalimanı hastanesi çelik konstrüksiyon yöntemiyle yapılıyor. 1 katlı olacak bin yatak kapasiteli hastanenin çatısı tamamlandı.

Bin 5 yataklı Sancaktepe'deki pandemi hastanesi de yine 1 katlı olacak. Hastanenin duvar ve çatı işlemleri tamamlanmak üzere. Göztepe Şehir Hastanesi'nin ise eylül ayında hizmete açılması planlanıyor. Hastanenin ilk etabında 597 yatak, 27 ameliyathane ve 91 yataklı yoğun bakım servisiyle hizmet verilecek. Hastanede her branştan 224 poliklinikle hizmet verilecek. 186 tek kişilik, 160 çift kişilik oda yer alacak.

Arnavutköy Hadımköy'de bulunan tarihi askeri hastane 128 yıllık. Hastane inşaatında ilk olarak ekipler alan temizliği ve düzenleme çalışmaları yaptı. Eski askeri hastanenin de restorasyon sürecinin 45 gün içinde tamamlanması bekleniyor.