İstanbul'un tarih bekçileri

Video: İstanbul'un tarih bekçileri

İstanbul Kültür ve Sanat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği ekipleri, son 5 yılda 174 ayrı operasyon gerçekleştirdi. Tarih hırsızlarının korkulu rüyası o polisler 60 bini aşkın eser ele geçirdi. 367 kaçakçıyı yakaladı.

Megakent İstanbul, Cumhuriyet'ten Osmanlı'ya, Bizans'tan Roma ve Neolitik çağa kadar sekiz bin 500 yıllık bir tarihe sahip. Bunun yanı sıra tarihi eser alanında da ilk sıralardaki şehirler arasında.


Hal böyle olunca İstanbul Emniyetine de büyük iş düşüyor. Kadrosunda sanat tarihi uzmanı komiser de var. Arkeolog memuru da.


Kültür ve Sanat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği ekipleri operasyon sırasında bazen defineci bazen de sanatsever bir iş insanı kılığına giriyorlar. Son beş yılda 174 ayrı operasyonda 367 tarih hırsızını yakaladılar. Öte yandan 60 bin 696 tarihi eser ele geçirdiler.


İnsanlık mirası bekçilerinin ele geçirdiği eserlerden bazılarıysa çok değerli. Büyük İskender’in iki bin 200 yıllık Fil Başlı Aleksander heykeli ve lahit mezarlardan çalıntı iki bin 400 yıllık altın kraliçe taçları.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS