İşte Erdoğan'ın 50 yıllık siyasi yaşamının hikayesi

Video: İşte Erdoğan'ın 50 yıllık siyasi yaşamının hikayesi

67 yaşına giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yaşamı çok kritik başlıklar içeriyor. İşte Erdoğan'ın 50 yıllık siyasi yaşamının hikayesi...

1970'li yıllarda Milli Türk Talebe Birliği Öğrenci Kolları'nda görev yapan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Selamet Partisi'nin önce Beyoğlu, sonra da İstanbul Gençlik Kolları Başkanı oldu.

12 Eylül'den sonra Refah Partisi'nin bünyesinde görev aldı. 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, 40 yaşında Türkiye'nin en büyük şehrini yönetmeye başladı.

12 aralık 1997 yılında Siirt'te okuduğu şiir nedeniyle hapis cezasına mahkum edildi. Büyükşehir belediye başkanlığı görevine son verildi. 24 Mart 1999'da Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesi cezaevine giderken, kalabalıklar onu yalnız bırakmadı.

24 Temmuz 1999 tarihinde cezaevinden çıktı. Erdemliler Hareketi olarak arkadaşları ile başlattığı siyasi oluşum, 14 Ağustos 2001'de AK Parti olarak tescillendi. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanlığı'na Recep Tayyip Erdoğan getirildi. Kurucu üye Erdoğan, partinin kuruluşunun açıklanmasının ardından bir konuşma yaptı. 3 Kasım 2002 erken seçim kararı öncesi, Erdoğan'ın bir son dakika kararıyla seçime girmesi yasaklandı. 3 Kasım 2002 karar sonrası yaptığı konuşmasında, "Bu benim şahsi hikâyem olmaktan çıkmıştır. Artık bu hikaye milletimizin hak arama mücadelesidir" dedi. 3 Kasım 2002'de AK Parti tek başına iktidar oldu.

AK Parti iktidar partisi, Erdoğan partinin genel başkanıydı. Siirt'te 9 Mart 2003'te seçim yenileme kararı sonrası ve oyların yüzde 85'ini alarak Meclis'e girdi. Recep Tayyip Erdoğan, 15 Mart 2003'te 49 yaşında 59'uncu hükümetin başbakanı oldu. Erdoğan Türkiye'yi karış karış gezdi. 5 kıtada 93 ülkeye 309 kez giderek Türkiye'nin sesini dört bir yana duyurdu. AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan, yolunda kararlılıkla yürümeye devam ederken, önüne yeni engeller çıkmaya devam etti. 367 kararı ile cumhurbaşkanlığı seçiminin engellenmesi, AK Parti kapatma davası süreçleri onlardan bazılarıydı.

Erdoğan, 2009 yılında Davos'daki Dünya Ekonomik Forumu'ndaki İsrail'e 'one minute' çıkışıyla akıllara kazındı. O sözler adeta slogan haline geldi.

Erdoğan, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden ve 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan anayasa değişiklerine ilişkin halk oylamasından zaferle çıktı.

12 Haziran 2011'de yapılan genel seçime 2023 hedefiyle giren Erdoğan, oyların yüzde 49,8'ini alarak her iki kişiden birinin tercihi oldu.

7 Şubat 2012 MİT krizi ardından 2013'te Gezi olayları bertaraf edildi.

17 ve 25 Aralık yargı ve emniyette darbe teşebbüsleri de Erdoğan'ın liderliğinde püskürtüldü.

10 Ağustos 2014'te halkın oyları ile Türkiye'nin 12'nci Cumhurbaşkanı seçildi.

Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı devam ettiği süreçte 7 Haziran 2015 genel seçimleri sonrası koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamayınca 1 Kasım'da gerçekleşen genel seçimlerden AK Parti yine tek başına iktidarla çıktı. Ama Türkiye'nin üzerinde oyunlar oynamaktan hiç vazgeçmeyenler, bu kez de 15 Temmuz 2016'da darbe girişiminde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Türk halkının dik duruşu sayesinde bertaraf edildi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişi öngören anayasa değişikliği referandumu sonrası, 2 Mayıs 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Ağustos 2014 tarihinden sonra AK Parti Genel Merkezi'ne ilk kez geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliğinin ardından AK Parti'ye 979 gün sonra üyelik formunu imzalayarak yeniden üye oldu ve partililere seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs 2017'de AK Parti Olağanüstü Büyük Kongresi'nde AK Parti Genel Başkanlığına seçildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak 24 Haziran genel seçimlerinden de zaferle ayrılarak tekrar Cumhurbaşkanı seçildi.

O günden bugüne çok sayıda sınır ötesi terörle mücadele operasyonlarının talimatını verdi. Birçok dünya lideri ile çok sayıda temaslar yaptı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS