İşte gemi kaptanlarının İstanbul Boğazı'ndaki bir günü

Video: İşte gemi kaptanlarının İstanbul Boğazı'ndaki bir günü

Vapurlar, İstanbullular için önemli bir ulaşım aracı. Turistler içinse şehrin sembollerinden biri. Vapurları kullanan kaptanlar, İstanbul'un iki yakası arasında aslında hiç de kolay olmayan bir işi üstleniyorlar. Peki, bir günleri nasıl geçiyor. En çok gitmek istedikleri yer neresi? CNN TÜRK Muhabiri Özgür Deniz Kaya ve kameraman Ahmet Akpolat, kaptan Cüneyt Alpoğan ile konuştu.

Kimi zaman Beşiktaş-Üsküdar, kimi zaman Eminönü-Kadıköy vapur hattında seyre çıkıyorlar. Onlar şehir hatları vapurlarının kaptanları.


İstanbul boğazı dünyanın en yoğun trafiklerinden birini yükleniyor. Her gün binlerce ton ağırlıktaki süper tankerler, tehlikeli madde taşıyan şileplerden tutun da hafif yük gemilerine kadar. Bu kadar yoğun trafikte, günde onlarca seferi kusursuz yapan, yolcuları iki yakaya taşıyan kahramanların, yani kaptanların günü nasıl geçiyor? 22 yıldır usanmadan İstanbul'un iki yakası arasında mesai yapan gemi kaptanı Cüneyt Alpoğan, CNN TÜRK mikrofonuna şunları söyledi:


"Sabah saat 6:10 itibarıyla ilk seferimiz başlıyor. Sabah devir teslim günlük kontrollerimizi yaparız. Gemimiz sefere uygunsa seferlerimize başlarız. Kaptanlık kutsal bir meslek. Kaptanlık yaptığınız zaman bir kere gemi hayatını ön plana alıyorsunuz. Aile hayatı dahil olmak üzere aile hayatını ikinci plana atıyorsunuz. Gemideki personeliniz kader arkadaşlarınız oluyor. Onlar aileniz oluyor. Onlarla beraber zorlu bir süreç başlıyor. Her çalışma anımız, her seferimiz bir zorluk gerektiriyor. Çünkü can taşıyoruz, insan taşıyoruz. Çalışma düzenimiz 15 günde bir değişiyor. 15 günde bir gemi adına çalışıyoruz. Gün içinde de farklı duruma göre değişiklikler gösterebiliyor. Yoğunlukla Eminönü-Kadıköy-Beşiktaş Kadıköy-Karaköy çalışırız. Ekstradan ada seferlerimiz ve Boğaz'daki özel seferlerimiz de var. Mümkün olduğunca hepsine katılım sağlıyoruz. Ben Akdeniz ülkelerinin hemen hemen hepsine gittim. Karadeniz ülkelerinin de birçoğuna gittim. Okyanus aşırı sefer yapmadım. Bana kısmet olmadı ama içimde bir ukdedir. Kısmet olursa okyanus aşırı da dolaşmayı düşünüyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS