İşte İstanbul Adliyesi'nin kozmik odası

Video: İşte İstanbul Adliyesi'nin kozmik odası

Cemal Kaşıkçı, Reina saldırısı, Adnan Oktar suç örgütü davalarının delilleri, FETÖ davalarının 1 dolarları ve daha bir çoğu... Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan adli emanet bürosunda saklanıyor. Depolar yüksek güvenlik önlemleriyle korunuyor.

Fetullahçı terör örgütüne ait 1 dolarlar, firari eski savcı Zekeriya Öz'ün imzasının bulunduğu belgeler, Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı soruşturmasına ait delil torbası... Hepsi de İstanbul Adalet Sarayı'ndaki adli emanet bürosunda muhafaza ediliyor.


Tarihi nitelikteki davaların delillerinin saklandığı bu odaya şifreli kartlar ile giriliyor. Odalarda şifreli depolar da bulunuyor. Adliyenin 4. katında bulunan bu depolar, yüksek güvenlik önlemleriyle korunuyor. Depoların içi ve koridorlar kameralarla 24 saat aralıksız izleniyor. İki depoda 25 ton uyuşturucu ve 20 milyon adet de uyuşturucu hap muhafaza ediliyor. Bu uyuşturucular mahkeme kararının ardından imha edilecek.


Emnet odasında 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ davalarında yargılananlardan elde edilen 7-8 bin silah ve roketler bulunuyor. Tutulan kayıtların ardından silahlar jandarmaya teslim ediliyor.


Emanet depolarına alınmayan tek şey nakit para. Dava sanıklarından el konulan paralar ise adli emanetin hesaplarına yatırılıyor. Yönetmelik gereği bin ve bin lira üzeri paralar, üç ay vadeli hesaba yatırılıyor. Şu anda adli emanetin hesaplarında yaklaşık 28 milyon dolar para bulunuyor.


İki ayrı memurda birer anahtarı bulunan ve iki anahtar da olmadan açılmayan bu kasada da pırlanta, altın gibi kıymetli eşyalar ve devlet sırrı niteliğindeki gizli belgeler muhafaza ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS