İşte tencere darbesinin kanıtı: Ambalaj aynı ama fiyat farklı

İşte tencere darbesinin kanıtı: Ambalaj aynı ama fiyat farklı

Fahiş fiyat haberi bu kez salçadan geldi. Yemeklerin olmazsa olmazı salça neredeyse her gün zamlanıyor. Marka aynı, salça aynı, gramaj aynı, ambalaj aynı fakat fiyat farklı. Peki salçanın tadını kim kaçırıyor? fiyatları kim, neye göre belirliyor? CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurul Başkanı Ömer Demir detayları aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ömer Demir, "Biz bu insanların üzerinden bu kadar para kazanıp bu kadar vurgun yapmaya hakları olmadığını ifade ettik ve bunu hep birlikte yaşadık. Ticaretin bir ahlakı, kuralı vardır. Serbest piyasa diye bir şey çıkarmışlar. Hiç böyle serbest piyasa olur mu? Bir serbest piyasa üreticinin kanını emip, tüketiciyi soyar mı? Bunun adı serbest piyasa olur mu? Olmaz, olmamalı. Ben köylü çiftçiyim. O günde ifade ettim. Ben üreticiyim. Ben tarım, hayvancılık, sütçülükle uğraşıyorum. Yoğurt işiyle uğraşıyorum. Ben bu işin ne şartlarda olduğunu, maliyetlerinin ne olduğunu biliyorum. Fakat gidiyoruz markete, görüyoruz ki vatandaş soyuluyor. İşte tamda bunun adı tencere darbesi değil mi? Birileri milleti sokağa dökmek için vermiş. İşte tencere darbesini yapıyorlar. Mutfağı ateşe veriyorlar. Benim ürettiğim ürünü köylünün çiftçinin bütün olumsuzluklara rağmen. Ürettiği üründen böyle bir para kazanç olabilir mi?

Dün markete uğradım. Bir salça fiyatı gördüm. Fiyat 67 TL. 700 gram salçaya toplam kilogramını hesapladım 67 TL’ye geliyor. 1 kg salça ortalama 10 kg domatesten olur. Bu domatesin şekline göre değişir. Fazla içinde bir şey yoktur. Bunun kaynatırsın. Tuz ve yağ atar, kaynatır ve ambalaj yapar. Başka bir markete daha gittim. 700 gram 88 TL. Farklı bir makete daha gittim 114 TL. Bu salçaların gramajları 700 gram ve markaları aynı. Üreticide de bir şey yok. Burada vurgun satışta başlıyor. Bu vatandaşı soymak değil de nedir? Bunlar tencereden darbe yapmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Kampanyalar dolandırıcıları harekete geçirdi: “Efsane Cuma” indirimleri için uyarı!

Kampanyalar dolandırıcıları harekete geçirdi: “Efsane Cuma” indirimleri için uyarı!