Son Dakika

İstifanın perde arkası

A A

30.01.2021 - 01:46

CHP Lider Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmede dile getirdikleri sorunların çözülmediğini iddia eden 3 milletvekili istifa etti. Peki geçtiğimiz salı ve çarşamba günü Kemal Kılıçdaroğlu ve Grup Başkanvekili Özgür Özel ile yapılan görüşmelerin perde arkasında neler yaşandı? 3 vekilin yeni yol haritası nasıl olacak?

Önce mektup yollandı, ardından da görüşmeler yapıldı. O görüşmeler CHP’li 3 milletvekilinin istifasıyla sonuçlandı.

Peki istifaya giden süreçte perde arkasında neler yaşandı? CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, 26 Aralık Salı günü Meclis'te yapılan ilk görüşmede Yalova Milletvekili Özcan Özel’in, istifa sırasında okuduğu 6 talep, Kılıçdaroğlu’na da iletildi.

İstifa eden 3 Milletvekili’nin bir diğer talebiyse, 10 Aralık hareketi içerisinde yer aldığı gerekçesi ile İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın görevine son verilmesi oldu. 3 vekil bu talebin yanı sıra parti kurma çalışmalarına devam eden Muharrem İnce ile görüşülmesi gerektiğini de Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na iletti.

Talepler sadece Kılıçdaroğlu ile görüşmede de sınırlı kalmadı. 27 Aralık Çarşamba günü Grup Başkanvekili Özgür Özel ile yapılan görüşmedeyse milletvekilleri sadece İnce ile değil partinin eski Genel Başkanlarıyla da görüşülmesini istedi.

Milletvekillleri, istifanın ardından kendilerine yöneltilen, "Muharrem İnce’nin memleket hareketine katılıp katılmayacağı" sorusunuysa yanıtsız bıraktı ama istifa kararı öncesinde ziyaret ettikleri Grup Başkanvekili Özgür Özel’in iması 3 Milletvekili’nin de yeni yol haritasını işaret etti.

CHP’de 3 ismin istifa gerekçelerine bakıldığında İnce ile hareket etme konusunda çelişkiler bulunduğu konuşuluyor. Üç milletvekili HDP ile CHP arasındaki yakınlaşmadan duydukları rahatsızlığı dile getirmişti. Kaynaklarsa Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde İnce’nin cezaevindeki Selahattin Demirtaş’ı ziyaretini hatırlattı.

Aynı kaynaklar, istifa eden isimlerin ittifak görüşmeleri kesilmeli görüşünü savunduğunu ancak Muharrem İnce’nin de millet ittifakı ile hareket edeceğini söylediğini belirtiyorlar.

Görüşler böyle olsa da 3 milletvekilinin İnce ile hareket etmesine Ankara kulislerinde kesin gözüyle bakılıyor.

İnce’nin 1 Mart’da partisini kurmak için harekete geçeceği ifade ediliyordu. Fakat İnce’nin parti kurma adımını ileri bir tarihe ertelediği, 81 ile ziyaretlerin tamamlanmasının ardından parti kurma adımının atılacağı belirtildi.