İttifaklar siyasetin gündeminde... Karamollaoğlu'nun AK Parti ile ittifak için şartı ne?

Video: İttifaklar siyasetin gündeminde... Karamollaoğlu'nun AK Parti ile ittifak için şartı ne?

Ankara'nın önemli bir gündem başlığı da ittifaklar. İttifaklarda bir değişiklik olacak mı sorusuna yanıt aranırken Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu'ndan "AK Parti ile ittifak yapılır mı?" sorusuna dikkat çeken bir yanıt geldi. Açıklamaya dair detayları CNN TÜRK Ankara Editörü arkadaşımız Kıvanç El aktardı.

Ankara'nın gündem başlıklarından biri ittifaklar. Aslında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi parti ziyaretleri ve ardından Oğuzhan Asiltürk'e yaptığı ziyaret ile birlikte gündeme geldi. Kendisine de ittifaklar sorulduğu zaman bu görüşmelerin yine ittifak çerçevesinde olabileceğini ifade etmişti.

Bu görüşmelerin ardından da gözler ittifaklar yeniden şekilleniyor mu? Yeniden bir yapılanma olacak mı? Sorularına çevrildi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, geçtiğimiz günlerde dikkat çeken bir açıklama yaptı.

"AK Parti ile ittifak yapılır mı?" sorusuna aslında yapılabilir karşılığını verdi. Tabi Saadet Partisi içinde iki farklı yapının iki farklı görüşün olduğunu biliyoruz.

Birincisi mevcut yapılan ittifakı eleştirenler Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte görülmeyi eleştirenler var. Aynı zamanda AK Parti ile ittifak yapılmasını isteyenler de var.

İKİ FARKLI GÖRÜŞ VAR

Tabi bu iki farklı görüşün nasıl yansıyacağı süre içinde belli olacak. Ama Saadet Partisi Genel Başkanı'nın AK Parti ile ittifak yapılabileceğine dair mesajları ardından yine kulisler hareketlendi. Ama bugün dikkat çeken bir açıklama da yaptı. Temel Karamollaoğlu, aslında 'AK Parti ile ittifak yapılır mı?' sorusunun birazda detaylarını açıkladı. Bazı şartlar ortaya koyduğu ilk açıklamasında da belli şartlar olursa demişti.

Tabi bu açıklama. bir pazarlık mı var yoksa bir kapı mı aralanıyor? şeklinde yorumlandı. Ancak bugün yaptığı açıklamayla aslında üç şartını resmen dillendirmiş oldu. O şartlardan birincisi Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, başkanlık sisteminin yani şuan mevcut sistemin değiştirilmesi gerektiğini ve partili bir Cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini söylüyor. İkinci şart ise adalet alanında yapılacak bazı adımlar ve reformlar... Üçüncü konu başlığı ise. ekonomi alanında atılacak adımlar Temel Karamollaoğlu, bu üç şart ta bu üç konu başlığında hem politika değişikliği hem de iktidarın adım atması halinde tabi ki ittifakları görüşmeleri yapabileceklerini ifade ediyor. Tabi Temel Karamollaoğlu şunu da söyledi, "Bütün siyasi partilerin süreç içinde görüşmesinden yana olduğunu, sürecin gergin geçmemesi gerektiğini, Türkiye'nin birçok problemi olduğunu ve bunların çözülmesinde de siyasi parti görüşmelerinin önemli olacağını" ifade etti.

Tabii dediğimiz gibi üç konu başlığında AK Parti ile görüşülebileceğini ve bu konu başlıklarında AK Parti adım atarsa ittifak görüşmelerinde yapılabileceğini tekrarladı. Temel Karamollaoğlu, seçim süreci şu an için Ankara'nın gündeminde yok. Yakın tarihte bir seçim yok. En erken görünen tarih Haziran 2023'ta. Bir seçim sürecine girdikçe, ittifaklar yine Ankara'da konuşulmaya devam edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS