İyileşenin kanıyla tedavi

Video: İyileşenin kanıyla tedavi

İyileşenin kanıyla tedavi için ilk plazma örneği alındı. İlk bağışçıda koronavirüse ilk yakalananlardan Doktor Kürşat Demir oldu. Tedavi ile ilgili bilgi veren Kızılay Başkanı Kerem Kınık, günde 750 bağışçıdan plazma alabilecek kapasitede olduklarını da belirtti.

Doktor Kürşat Reşat Demir, koronavirüse ilk yakalanan vakalardandı. Tedavi gördü iyileşti. Şimdide koronavirüs hastalarına şifa olmak için umut oldu. Demir, immünplazma tedavisi için yani" iyileşenin kanıyla tedavi için ilk plazma bağışçısı. İyileştikten tam 14 gün sonra plazma bağışı gerçekleşti.

Plazma bağışı yapacak bağışçıdan birer hafta arayla 4 kez kan alınacak. Bir hasta 6 insana şifa olabilecek. Kızılay Başkanı Kerem Kınık da
günde 750 bağışçıdan plazma alabilecek kapasitede olduklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığı iyileşen 400 hastanın bilgilerini Kızılay ile paylaştı. Kızılay da Türkiye genelinde 10 ilde 13 merkez belirledi. Sadece Kızılay da değil. Plazma aferez kapasitesi olan merkezlerde de hastalar bu bağışlamayı yapabilecekler. Bağışta bulunmak isteyenler www kan ver. org adresinden bilgi edinebilecekler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS