İzmir yangınında tepki çeken “karşı ateş metodu” nedir?

Video: İzmir yangınında tepki çeken “karşı ateş metodu” nedir?

İzmir'deki orman yangını 53 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alınabilmişti. Yangına ilişkin Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik konuştu. Yangının, karşı ateş taktiği ile söndürüldüğünü belirten çelik, bu sırada bir görevlinin saldırıya uğradığını da söyledi.

Orman Yangınlarıyla Mücadele Dairesi Başkanlığında Orman Yangınlarını Önleme Şube Müdürü olarak çalışan Özkan Özbedel karşı ateşi uyguladı ama bölge halkı tarafından yanlış anlaşılıp saldırıya da uğradı.


İzmir'in Karabağlar ilçesindeki yangın "karşı ateş" metoduyla söndürüldü. Yangın kontrol altına alınıncaya dek tam 2 gün 5 saat geçti. Hem bölge halkı görevlilere tepki gösterdi, Hem de uygulanan metot sosyal medyada tepki topladı. Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, metodun detaylarını paylaştı:


Uygulayan arkadaşımız, yangın şube müdürümüz, bu işin uzmanı ve ehli arkadaşımız. Aynı arkadaşımızla Göcek yangınında da karşı ateş uyguladık. Göcek beldemizin yanmasını önledik. Üst yönetim karar ve talimat verir o da orada uygular. Orada yardım eden arkadaşlarla gerçekleştirdi ve yangının enerjisini düşürdü. Kütleyi önden yaktığı için kendisine saldıran insanların evlerini yanmaktan kurtardı.


KARŞI ATEŞ METODU NEDİR?


Bu metodu, bütün dünya; başta Amerika, Kanada, Fransa, İspanya, Portekiz dahil hepsi uygular, biz de uygularız. Bu çok tehlikelidir. Buna karar verirken bunu işin uzmanı arkadaşlarımız.


Az bir kısım ormanı göze alıp önündeki şeritleri açıyorsun, araçları yığıyorsun oraya.. Tedbiri alınca da karşı ateşi veriyorsun. Büyük enerji küçük enerjiyi kendisine çeker. Çekince de rüzgâr bir nevi hafifler, birbirine kavuştuğu anda da yanıcı kütle kalmadığı için yangın durdurulur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS