hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kafe ve restoranlara ciro desteği en kısa sürede başlayacak

  Esnafa salgında gelir kaybı ve kira desteği için bugüne kadar 1 milyon 400 bini aşkın başvuru onaylandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kafe ve restoranlara yönelik ciro desteğinin de en kısa sürede başlayacağını belirtti. Bu noktada'' Çoğu işletmenin 40 bin lira destek alacağı öngörülüyor...'' dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Esnafa gelir kaybı ve kira desteği için bugüne kadarki rakamı açıkladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıkladı.

  Ödemeler esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirlere yönelik 3 ay süreyle 1000 lira gelir kaybı desteğini , büyükşehirlerde 750, diğer şehirlerde 500 lira kira desteğini kapsıyor...

  Bakan pandemiden en çok etkilenen kafe ve restoranlara yönelik ciro desteğini de hatırlattı. Bu destekler ciroları 3 milyon lira ve altı olan işletmelere yönelik 2020 yılında 2019’a göre yüzde 50 ve üzerinde ciro kaybı olan işletmeleri kapsıyor.

  Bir yandan da yeni modellerle yatırımcıya destek yolda. Bakan Pekcan özel sektör ve yabancı yatırımcıları ''Yeni nesil ihtisas serbest bölgelerine '' yatırıma davet etti. ''Cazip imkanlar sunacak''dedi.

  PEKİ NASIL DESTEKLER VERİLECEK?

  İlk etapta İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi'nde yatırım yapacak yazılım ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar için uygulanacak destekler. Bunu ilerleyen dönemlerde diğer yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek sektörler için de genişletme planı var. Serbest bölgelerde yabancı sermayeli firmalar tarafından bugüne kadar 2,5 milyar doları aşan yatırım yapıldığını açıkladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow