Son dakika: Kahvehaneler açılışa hazırlanıyor

Video: Son dakika: Kahvehaneler açılışa hazırlanıyor

Koronavirüs nedeniyle kapatılan kahvehaneler, normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran'da tekrar açılacak. Hazırlıklar sürüyor. Peki, kahvehaneler nasıl faaliyete geçecek? CNN TÜRK Muhabiri Aykut Türel, beklenen kuralları ve hazırlıkları Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven'le konuştu.

Masalar arasında mesafe olacak, maskesiz kimse alınmayacak. 1 Haziran'dan itibaren kahvehane ve kıraathaneler yeni normallerle açılacak. Alınacak tedbirler, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle duyurulacak. Ancak kahvehane ve kıraathane işletmecileri şimdiden hazırlıklarına başladı.

Kahvehanelere girişten itibaren koronavirüs önlemleri başlayacak. En önemli kural hijyen. Müşteriler maske takmak zorunda olacak. Masalarda dezenfektan bulunacak. Aynı zamanda oyunlar için eldivenler yer alacak. Sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek. Masalar arası mesafe buna göre düzenlenecek..

Esnaf, okey taşları, tavla pulları ve kağıt takımlarının düzenli olarak değiştirilerek ve dezenfekte edilerek kullanılmasından yana ancak bu konuda son sözü sağlık ve içişleri bakanlıkları söyleyecek. Takımların bir süre kullanımdan kaldırılması söz konusu olabilir.

Bardak kullanımına ilişkin de karton ya da plastik bardak kararı çıkması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS