Kalabalık site yönetimlerine düzenleme

Kalabalık site yönetimlerine düzenleme

AK Parti, kalabalık nüfusu olan sitelerin yönetimlerinde yaşanan problemleri gündemine aldı. Çalışmayla kalabalık sitelerde keyfi aidat belirleme gibi konulara düzenleme gelmesi hedefleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kimi illerde nüfusu 15 bini dahi aşan sitelerde yaşanan yönetim problemleri, keyfi aidat belirlenmesi ve site yönetimlerinin ev sahibi ve kiracılar ile yaşadıkları problemler. Son dönem artan tüm bu konu başlıklarına ilişkin ak parti adım atmaya hazırlanıyor.

İstanbul'da bazı site yönetimlerinin mafyanın eline geçtiğine dair haber ve tespitlerin üzerine harekete geçen ak parti, konuyu son MKYK toplantısında ele aldı.

Çalışma kapsamında kat mülkiyeti kanununda değişiklik yapılacak. Özellikle büyükşehirlerde, kat maliki sayısı 15 bini bulan sitelerde yönetimin belirlenmesi için kurallar belirlenecek. Kalabalık nüfusu olan sitelerde idarenin daha sağlıklı olması için kurallar netleştirilecek ve site yönetimlerinin inisiyatifleri azaltılacak, bu yöntemle aidat belirleme şartlarında keyfiliği ortadan kaldıracak düzenleme yapılacak. Sitelerde alınacak diğer keyfi kararların da yasa ile önüne geçilmesi hedefleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Düzenleme kapsamında sitede yaşayanlara ilişkin site yönetimlerinden güvenlik bilgileri de alınabilmesinin önü açılacak.