Kırılmaz camlar için bakanlık harekete geçti

Video: Kırılmaz camlar için bakanlık harekete geçti
Cep telefonu ekranlarını darbelere karşı korumak için "Kırılmaz" diye satılan ürünlerle ilgili şikayetler arttı. Tüketici Genel Müdürlüğü harekete geçti, ekipler <a class="in-news-link" href="/ankara" target="_blank" title="Ankara haberleri">Ankara</a>'da denetime çıktı. Bu camlardan numuneler aldı. Kalitesiz olduğu tespit edilen ürünler piyasadan toplatılacak, tüketici de zararını tazmin edebilecek.

Cep telefonu ekranlarını darbelere karşı korumak için "Kırılmaz" diye satılan ürünlerle ilgili şikayetler arttı. Tüketici Genel Müdürlüğü harekete geçti, ekipler Ankara'da denetime çıktı. Bu camlardan numuneler aldı. Kalitesiz olduğu tespit edilen ürünler piyasadan toplatılacak, tüketici de zararını tazmin edebilecek.

"Kırılmaz cam"ların fiyatı 10 liradan başlıyor, kalitesine göre 100 liraya kadar çıkıyor. Cep telefonlarını bu koruyucularla kaplatmalarına rağmen ekranları kırılan tüketiciler, marka ve modeline göre 200 ila 800 lira tamir ücreti ödemek zorunda kalıyor. Bu konuda Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'ne şikayet üstüne şikayet gelince, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti. İlk olarak Ankara'da denetimler yapıldı. Ürünlerden alınan numuneler test için laboratuvara gönderildi.

Bakanlık benzer denetimleri Türkiye genelinde de yapacak. Sonuçlara göre ürünlerin toplatılması kararı alınacak, ithalatı da üretimi de yasaklanacak. Bakanlık yetkilileri, uyardı. Cep telefonlarınızı kayıt altındaki işletmelere kaplattırın ve fiyatı ne olursa olsun mutlaka fiş alıp saklayın. Tüketiciler tüketici hakem heyetlerine fişleriyle birlikte başvurup zararlarının tazminini de isteyebilir.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS