Kampanyalar dolandırıcıları harekete geçirdi: “Efsane Cuma” indirimleri için uyarı!

Kampanyalar dolandırıcıları harekete geçirdi: “Efsane Cuma” indirimleri için uyarı!

Her yıl kasım ayında dünya genelinde birçok firmanın yaptığı efsane cuma indirimleri bu geceden itibaren başlıyor. Uzmanlar ise dolandırıcılar konusunda uyarıyor. Detaylar CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren ve kameraman Caner Emre Kınacı'nın haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Beklenen indirim günleri geldi. Ancak uzmanlar uyarıyor. Ucuz mal almak isterken dolandırıcıların ağına düşebilirsiniz. Siber dolandırıcılar var olmayan indirimleri var gibi gösteriyor ya da popüler alışveriş sitelerinin kopyasını tasarlayıp tüketiciyi ağlarına düşürüyor. Dolandırıcılar asıl amacı ise alışveriş yapmak isteyen kişilerin kredi kartı bilgilerini ele geçirmek. Satıcıların fiyat oyunları ile tüketicileri kandırması ise Ticaret Bakanlığının denetiminde olan bir başka konu.

Uzmanlar, “Kasım ayı indirim ayı olarak bilindiğinden ötürü bu dönemde tüketiciler ihtiyaçlarını karşılayabilmek için e-ticaret sitelerine yönelebiliyorlar. Siber hırsızlarda vatandaşları dolandırmak adına sahte e-ticaret siteleri oluşturarak mağdurları kullanıcıları buraya çekerek dolandırmayı amaçlıyorlar. Adres çubuğunda bir iki harfi değiştirerek kullanıcılara sms mesaj ya da sponsorlu içerik olarak gönderiyorlar. Kredi kartı bilgilerini direkt olarak girilmesi siber hırsızların ekmeğine yağ sürüyor. Kredi kartı bilgilerini çalabilmek adına sahte oluşturdukları sitelerle birlikte cazip indirim teklifleri sunarak bunları da özellikle internet, eposta ya da sponsorlu içerikler oluşturarak kullanıcılara gönderiyorlar. Ticaret Bakanlığının ekibi sisteminden araştırabilir, doğrulayabilirsiniz. Önceden satıcılar 800 liraya sattığı ürünü önce bin 600 lira yapıp sonra bin liraya indiriyorlar. Artık getirilen kural şu, son 30 gün boyunca uyguladığı en düşük fiyat neyse onu yazacak yüksek fiyat olarak.” ifadelerini kullandı.

KYK borç faizlerinin silinmesi! Bakan Kasapoğlu'ndan açıklama

KYK borç faizlerinin silinmesi! Bakan Kasapoğlu'ndan açıklama