Kamuda tasarruf tedbirleri

Kamuda tasarruf tedbirleri

Cumhurbaşkanlığı Kamuda Tasarruf Tedbirleri Genelgesi yayımladı. Genelge kamu kurumlarındaki taşıt sayılarının 2023 sonuna kadar en az yüzde 20 oranında azaltılmasını öngörüyor. Kamuda azami tasarrufu hedefleyen genelgeye göre kamu kurumları arsa ve arazi satın alımı veya kiralama da yapamayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan genelgede, kamu kurumlarındaki harcamalarda tasarruf sağlanmasına ilişkin bir dizi tedbirin alındığı belirtildi. Genelgeye göre kamu kurumlarındaki taşıtlar 2023 sonuna kadar en az yüzde 20 oranında azaltılacak. Zorunlu haller dışında her ne suretle olursa olsun yeni araç satın alamayacak.

Genelge kamu kurumlarının taşınmaz edinmesi ve kiralamasına ilişkin düzenleme de içeriyor. Buna göre yurt içinde ve yurt dışında hiçbir surette hizmet binası, lojman ve sosyal tesis gibi binalar için arazi satın alınmayacak. Yeni kiralama yapılmayacak ve yeni inşaata başlanmayacak.

Uluslararası toplantılar ile milli bayramlar hariç diğer kutlamalarda yemek ve hediye verilmeyecek, kokteyl düzenlenmeyecek. "Diğer adlar" altında ödeme yapılmayacak. Kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet içi eğitim ve konferans gibi faaliyetleri uzaktan erişim yöntemleriyle yapılacak.