Kapalı Çarşı’da restorasyon bitiyor

Kapalı Çarşı’da restorasyon bitiyor

Dünyanın en eski ticaret merkezi olarak bilinen Kapalı Çarşı’daki restorasyon sürüyor. Peki Kapalı Çarşı eski günlerine ne zaman kavuşacak? Yanıtı CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren ve kameraman Caner Emre Kınacı'nın haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği İstanbul’un simgelerinden Kapalı Çarşı’nın yüzyıllık yorgunluğu siliniyor. Yaklaşık 3 yıldır devam eden kapalı çarşıdaki restorasyon çalışmalarında artık sona gelindi. Kapalı Çarşı’daki restorasyonda ilk tamamlanan yer çarşının tavanı oldu. Üç yıldır süren restorasyon çalışmasının büyük kısmı bitti. Önümüzdeki günlerde İstanbul'un tarihi simgelerinden olan ve turistlerin ortak noktası haline gelen çarşı yeni hali ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Kapalı Çarşı Restorasyon Projesi Bilim Kurulu Üyesi Yüksek Mimar İhsan Sarı, “Kapalı Çarşı’nın yakın zamanda başka sıkıntıları da oluşuyor. O da elektrik sıkıntısı. Onun için Kapalı Çarşı’nın elektrik sıkıntılarını bildiğimiz için biz bu duruma müdahale ettik. Modern bir teknik olan basbar tekniğini kullandık. Kapalı çarşının tavanlarında tabi çatıdan kaynaklanan inanılmaz kirlenmeler vardı. 27 bin metre bir yüzey var. Tavanda biz bu tavanın yaklaşık yüzde 90’nın yüzeyi kaldırdık. Kapalı Çarşı’nın yüzde 90’lık kısmı bitti. Yerlerin yüzde 99’u bitti. Yüzde 100’ü diyebiliriz. Restorasyon kısmında Kapalı Çarşı’nın 27 bin metre kare kalem işleri bitti. 17 bin metre karelik döşemenin tamamı bitti. Elektrik alt yapısındaki çok büyük kısmı da çok kısa süre içinde bitmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

PKK'dan kaçtı! Yaşadıklarını CNN TÜRK'e anlattı

PKK'dan kaçtı! Yaşadıklarını CNN TÜRK'e anlattı