Karne notları nasıl belirlenecek? | Video

Video: Karne notları nasıl belirlenecek? | Video

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan karne kararı geldi. İlk ve ortaokullarda karne notları derse katılım puanıyla belirlenecek. Eğer veliler ister ve okula başvurursa sınav notu karneye yansıyacak.

YÜZ YÜZE YAPILAN SINAVLAR NOTA DAHİL EDİLMEYECEK

Karneler heyecan ile bekleniyor. Pandemi nedeniyle karne dağıtımları 22 Ocak 2021 tarihinden itibaren dijital olarak yapılacak. Peki, karne notları nasıl belirlenecek? Bakanlık illere yazı gönderdi. Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanıyla belirleneceğini duyurdu. Bakanlık, birinci dönem yapılmış yüz yüze sınavların karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı.

VELİLER SINAV NOTU GEÇERLİ OLSUN DİYE BAŞVURABİLECEK

İllere gönderilen yazıyla ilkokul 4'üncü sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavların dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı.. Ancak isteyen veliler, 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde yapılan sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre Milli Eğitim Bakanlığı bu kararı velilerden gelen talep üzerine aldı. Sınav notu düşük olan bazı öğrenci velileri, sınava girmeyen ama notu yüksek olan öğrenciler nedeniyle özellikle sınava giren ve notu düşük olan öğrencilerin dezavantajlı olabileceği şikayetleri üzerine bu düzenlemeye gidildi.

Öte yandan salgın koşulları ve halk sağlığının korunması ilkesi göz önünde bulundurularak, ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretim yılının birinci döneminde karne basımı ve dağıtımının yapılmayacağı, karnelerin elektronik ortamda erişime açılacağı da belirtildi.

25 Aralık 2020'de MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla dönem puanı belirlenirken 1'inci, 2'nci ve 3'üncü sınıflarda dönem sonu işlemleri, ilgili yönetmelikte belirtildiği şekliyle uygulanmaya devam edecek. 4'üncü sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak. 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS