Kıbrıs Barış Harekatı yıldönümü

Kıbrıs Barış Harekatı yıldönümü

Milli Savunma Bakanlığı, 14 Ağustos’a ikinci aşaması başlayan Kıbrıs Barış Harekatı'nı, 48. yıldönümünde andı. Sosyal medya üzerinden paylaşılan mesajda, 1970’lerin ünlü şarkıcısı Yasemin Kumral’ın “Girne’den yol bağladık Anadolu’ya” şarkısının sözleri yer aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Milli Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Barış Harekatını, 48. yıldönümünde de unutmadı. Bakanlık, Yasemin Kumral'ın "Girne’den yol bağladık Anadolu’ya şarkısının sözlerine yer veren bir mesaj yayınladı.

Milli Savunma Bakanlığı, harekatta şehit olan askerlere ve kıbrıs Türklerine rahmet diledi. Şarkı sözlerinde "ordusuyla milletiyle bir bütünüz biz, vatan için göz kırpmadan can veririz biz, tarihimde her sayfa zaferle dolu, barış için savaşan büyük Türk’üz biz!" ifadeleri yer alan paylaşımda bulundu.

"Girne’den yol bağladık Anadolu’ya" şarkısı, 1974'te TRT radyolarında aralıksız çalmıştı. Yasemin Kumral'ın seslendirdiği şarkı, sözleri nedeniyle dönemin sembol şarkılarından biri olmuştu. Şarkı, geçtiğimiz haftalarda vefat eden Cüneyt Arkın’ın başrolünde oynadığı ve Kıbrıs Harekatını konu alan "önce vatan" filminde de kullanılmıştı.

Bakanlığın paylaştığı mesajda, Kıbrıs Barış Harekatı’nı anlatan bir afiş de bulunuyordu. Afişte, “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz 48 yıl önce bugün 'Ayşe tatile çıksın' parolasıyla ikinci barış harekatını başlattı. Bu harekat ile Kıbrıs Türkü’ne yönelik barbarca zulüm ve işkenceler yapan teröristler Mehmetçiğin karşısında kaçacak delik aradı!" denildi. Ayşe, İsviçre’de düzenlenen toplantılarda Türkiye Heyetinin Başkanı Turan Güneş'in kızıydı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı