Son Dakika

Kılıçdaroğlu aday olacak mı? Açıklama yaptı

A A

12.07.2021 - 13:33

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin cumhurbaşkanlığı adaylığına dair tartışmalara Millet İttifakı'nı işaret ederek yanıt verdi. "İttifak karar verir, benim konuşmam şık olmaz" dedi. Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Kılıçdaroğlu'nun büyükşehir belediye başkanlarının cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalarına dair de mesajları vardı.

KILIÇDAROĞLU: BENİM ÇIKIP KONUŞMAM ŞIK OLMAZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu'nun sözleriyle başlayan adaylık tartışması sonrası konuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği röportajda adaylık tartışmasını değerlendirdi. "Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Millet İttifakı liderlerinin bir araya gelip en azından bu konuyu konuşmaları lazım. Benim çıkıp cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda konuşmam şık olmaz. Arkadaşlarım kendi görüşlerini dillendirmiştir. Tartışma konusu şu olmalı; Toplum nasıl bir cumhurbaşkanı istiyor?" dedi.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ ADAY OLUR MU?

CHP lideri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanı adaylığına dair anketlerin hatırlatılıp, "Adaylıkları kafanızdan geçiyor mu?" diye sorulması üzerine de dikkat çeken bir mesaj verdi. "Halk belediye başkanlarımızdan memnun; tamamı, gerçekten de olağanüstü bir çabayla görevlerini yerine getiriyorlar. Bu, o ilde, ilçede, beldede yaşayan vatandaşlar kadar bizi de mutlu ediyor. Belediye başkanlarımızın birinci görevi, halka verilen sözleri tutmak" diye konuştu.

ZÜLFÜ LİVANELİ'NİN BAYKAL SÖZLERİ

Geçtiğimiz günlerde eski CHP Milletvekili Zülfü Livaneli'nin CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal'ı hedef alan "CHP’nin Baykal gerçeğiyle hesaplaşması şart" sözleri de Kılıçdaroğlu'nun gündemindeydi. Konuyu yapay bir tartışma olarak nitelendirdi. Parti içinde bu sözleri tartışmadıklarını ve ve CHP'nin bir Baykal sorunu olmadığını ifade etti.

MUHARREM İNCE'NİN İDDİALARI

Ve Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığı seçimi dönemine yönelik, "Benim afişlerimi dağıtmadılar, hazineden aldıkları parayı harcadılar, oy vermediler" sözlerinin ardından yönelttiği "Neden beni sattınız?" sorusu... Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi’nde kimse satılacak duruma düşmez. Partinin geleneğinde de örfünde, âdetinde de bu yoktur" ifadelerini kullandı.