Kılıçdaroğlu, AK Parti-CHP koalisyonu sorusuna yanıt verdi

Video: Kılıçdaroğlu, AK Parti-CHP koalisyonu sorusuna yanıt verdi
Ankara'da koalisyon senaryoları konuşulmaya başlandı. Partiler bir yandan kendi içlerinde seçim sonuçlarını değerlendirirken diğer yandan da nasıl bir hükümet formülünün hayata geçebileceği üzerinde duruyor. CHP lideri <a class="in-news-link" href="/kemal-kilicdaroglu" target="_blank" title="Kemal Kılıçdaroğlu haberleri">Kemal Kılıçdaroğlu</a>, CNN TÜRK'e konuştu "AK Parti ile olmaz" dedi. Ama Davutoğlu görev verilirse üç liderden de randevu istemeye hazırlanıyor. İşte başkent kulislerine yansıyanlar.

Ankara'da koalisyon senaryoları konuşulmaya başlandı. Partiler bir yandan kendi içlerinde seçim sonuçlarını değerlendirirken diğer yandan da nasıl bir hükümet formülünün hayata geçebileceği üzerinde duruyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'e konuştu "AK Parti ile olmaz" dedi. Ama Davutoğlu görev verilirse üç liderden de randevu istemeye hazırlanıyor. İşte başkent kulislerine yansıyanlar.

Ankara'da koalisyon hesapları masada. Siyasi partiler seçim sonuçlarının belli olmasıyla A takımını topladı.

Çıkabilecek koalisyon olasılıklarını masaya yatırdı. Ankara'da en çok konuşulan senaryo AK Parti'nin içinde olduğu bir koalisyon.

Ahmet Davutoğlu yakın çevresine yaptığı ilk değerlendirmede "sorumluluktan kaçmayız, gerekeni yaparız "dedi.  Yani hükümet kurma görevini alınca, Davutoğlu üç muhalefet liderinden de randevu isteyecek.

Bu süreçte ise parti içi değerlendirmesini yapacak.  AK Parti seçmenine "neden vazgeçtin?" sorusunu yöneltecek.
 
Özellikle Kürt oyları ve milliyetçi oylardaki kaymanın nedeni araştırılacak. Ayrıca Davutoğlu, partisinin yetkili kurulları ve üç dönem kuralına takılanlarla görüşecek.

AK Parti'deki yenilenmenin buradan çıkacak sonuçlar doğrultusunda yapılacağı belirtiliyor. Yenilenme çalışmaları sürerken, koalisyon hesapları masada olacak.

AK Parti ile CHP koalisyonu olur mu?

Ankara'da en çok sorulan soru bu. En net yanıt CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi.

Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK'e konuştu

Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat'a konuşan Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin içinde bulunacağı koalisyona kapıyı şimdilik kapattı.

CHP'de hesaplar yapılıyor. CHP, Bahçeli'nin ikna edilerek MHP'nin koalisyona evet demesini istiyor.

Bu durumda HDP dışarıdan destek verecek. CHP istiyor ama MHP'nin de bu olasılığa kapıları kapalı.

Kılıçdaroğlu özetle şu mesajları verdi:

"Seçimler yeni bitti, Türkiye süratle seçim atmosferinden kurtarılmalı. Liderler sağduyulu davranmalı, Türkiye hükümetsiz bırakılmamalı.

Halkın mesajı çok açık. Oturun, uzlaşın. Türkiye'nin sorunlarını çözün diyor.

Halk uzlaşın diyor ama bu tablonun içinde AK Parti yok"

 

MHP'nin şartları

MHP lideri Bahçeli içinde HDP'nin bulunduğu tüm ihtimallere kapısını kapattı.

Tabanına HDP ile girilecek bir işbirliğini anlatamayacağını belirtiyor. MHP sadece HDP'ye değil, kapısını şimdilik AK Parti'ye de kapattı.

"Pazarlık yok" diyerek, MHP üç şartını sıralıyor.

Çözüm sürecinin sona ermesi, Cumhurbaşkanının anayasal sınırlar içine çekilmesi ve yolsuzluk iddiaları ile ilgili yasal sürecin başlatılması.

Eğer siyasi partiler koalisyon olasılıklarından herhangi biri üzerinde uzlaşamaz ise o zaman Türkiye'yi yeni bir seçim bekliyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS