Kılıçdaroğlu: Çok ciddi bir krizin göbeğindeyiz

Kılıçdaroğlu: Çok ciddi bir krizin göbeğindeyiz

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi öncesinde açıklama yaptı. 'Çok ciddi bir krizin göbeğindeyiz' diyen Kılıçdaroğlu dövizdeki hareketlilikten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sorumlu tuttu.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satırbaşları:

- Ateşkesi kimlerle yapacaksınız. Türkiye kiminle ateşkes yapılmasını öneriyor? Terör örgütleriyle mi? El Nusra’yla mı? Derhal Suriye yönetimiyle irtibata geçilmeli
- Çok ciddi bir krizin göbeğindeyiz. Daha bu krizin başlangıcı. Biz daha önce 18 maddelik bir öneri yapmıştık. Ancak bize siz dolar baronlarıyla hareket ediyorsunuz denildi. Şimdi geldiğimiz nokta bu.

- Devleti yönetenlerin 3 temel noktada duyarlı olmaları gerekir. Eleştiriye açık olmaları gerekir. Sanayiciden, esnaftan gelen eleştirilere kulak vermek zorundasınız. Onları korkutursanız demokrasi yoktur. İkincisi şeffaf olmak lazım. Şeffaf değilseniz israf ve yolsuzluk vardır. Denetlenebilir olması lazım. Her aşamanın hesabını vermek, Sayıştay, TBMM, yargı tarafından denetlenebilmesi lazım. Tek adam rejimi varsa hesabın sorulmaması demektir.

- Şu an üçü de yok. Hatta önerilere bile tahammülü yok. Sorduğumuz soruların muhatabı dış güçler mi? Saman, mercimek ithal ediyorsun. Dış güçler mi sana dedi bunu?

- Tek adam rejiminin bırakın eleştiriyi öneriye bile tahammülü yok.

-  Dövizdeki hareketlilik için önlem olarak çıktılar millete dolarınızı bozdurun diyorlar. Sen 15 milyon doları bozdurdun mu? Çıktılar şov yaptılar ama bir baktık bankalardaki dolar hesaplarının sayısı artmış.

- Türkiye bunların döneminde tefecilere yakayı kaptırdı. Bunların döneminde Türkiye 458 milyar dolar faiz ödemiş.

- Gücü vatandaşa yetiyor. Yandaşına yetmiyor. Yandaşına geniş imkanlar tanımış hepsi dolarla.

- Şimdi faiz artırdılar. Ne diyordu 'asla faiz artırılmayacak' Faturayı vatandaş ödeyecek.

- Erdoğan kendi kararnemesiyle Türkiye Varlık Fonu'nun başkanı oldu yardımcısını da damadını yaptı. Hiçbir dikta yönetiminde böyle olmamıştır. Bu Varlık Fonu'nu hiç kimse denetleyemiyor. Hiç kimse hesap soramıyor. Vatandaşın anlayacağı dilden konuşayım bu mal götürmenin yoludur.

- Esnafın karşısına çıkmış Merkez Bankası'nı suçluyor, şikayet ediyor. 16 yıldır bu ülkeyi Merkel mi yönetiyor? Trump mı yönetiyor. Çıkar bir kararname Merkez Bankası'nın da başına geç olsun bitsin. elini tutan mı var Merkez Bankası Başkanı'nı görevden alırsın. Bir önerim var Bilali 'de yanına al iyi ok atıyor belki enflasyon hedefini de tutturursun.

- Birazcık halkı düşünüyorsan istifa etmelisin. 16 yılda beceremedim deyip istifa etmeli.

- Katar emiri 480 milyon doalra uçak hediy ediyor. Hediye mi edildi yoksa satın mı alındı? Bunu açıklamalı. eğer Satın alındıysa ayıp. Kaçtane uçakla gezeceksin? Yok hediye edildiyse bu daha da büyük ayıp. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ikinci el hediye uçakla gezemez.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS