Kılıçdaroğlu neden aday olmuyor? | Video

Kılıçdaroğlu neden aday olmuyor? | Video

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışa girmemesi hem rakipleri hem de parti içi muhalefet tarafından sık sık eleştirildi. 2023 seçimlerinde de Kılıçdaroğlu'nun o yarışa girmeyeceği konuşulurken kulislerde neden aday olmayacağına ilişkin bir iddia gündeme geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muharrem İnce, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde neden aday olmadığı üzerinden iddiaları gündeme getirmişti. O iddialar CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na da sorulmuştu.

Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri üzerinden kulisler hareketlendi. CHP Liderinin bir sonrasi Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday olmayacağı konuşulmaya, bununla birlikte neden aday olmuyor sorusu da gündeme geldi. Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek o iddiaya CHP'den verilen yanıtı köşesine taşıdı.

O köşe yazısına göre, Zeyrek'e konuşan CHP'li Kaynak, Kılıçdaroğlu'nun aday olmaması ile ilgili “Cumhurbaşkanlığı sistemini reddeden bir insan, bu sisteme göre Cumhurbaşkanı olmak ister mi?”. Muhalefet seçimleri kazanır ve Anayasa'yı değiştirecek güce sahip olursa, Cumhurbaşkanı kim olursa olsun, ilk yapacakları iş, Anayasa'yı değiştirmek olacak. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildiğinde de parlamentodaki çoğunluk sayesinde, bir çeşit koalisyon hükümeti kurulacak. Kılıçdaroğlu o hükümetin Başbakanı olacak.” değerlendirmesi yaptı.