Son Dakika

Kılıçdaroğlu'ndan "mutabakat masası" çağrısı

A A

03.10.2021 - 12:24

CHP'nin güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması son aşamaya geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu milletvekillerine dağıtılan metinde, "Demokrasiden yana olan tüm toplumsal, siyasal kişi ve kurumlarla birlikte olmayı arzu ettiklerini" ifade etti. "Mutabakat masası" çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, "Öncü değil eşit olarak oturmaya hazırız" dedi.

CHP'nin güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması son aşamaya geldi. Milletvekillerine Bolu'daki kampta dağıtılan sistem taslağının yer aldığı metne, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu önsöz yazdı. Kılıçdaroğlu, şeffaf ve hesap verebilir bir kamu yönetimine güçlendirilmiş parlamenter sistemle ulaşılabileceğini ifade etti ve ekledi:

"Demokrasiden yana olan tüm toplumsal, siyasal kişi ve kurumlarla birlikte olmayı arzu ediyor; güçlendirilmiş parlamenter sistemi mümkün kılacak demokratik anayasanın en geniş toplumsal mutabakatla hazırlanmasını bir sorumluluk olarak, kabul ediyoruz. Biz CHP'liler bu geniş toplumsal mutabakat masasına lider veya öncü vasfıyla değil, masanın eşit öznelerinden biri olarak oturmaya hazırız."

Kılıçdaroğlu yazısında güçlendirilmiş parlamenter sistemin yasama, yürütme ve yargı arasındaki ilişkileri kuvvetler ayrılığı çerçevesinde yeniden düzenleyeceğini ve türkiye’nin temel problemlerinin çözümünün de reçetesi olacağını da ifade etti.