Kılıçdaroğlu'ndan partililere 6'lı masa uyarısı

Kılıçdaroğlu'ndan partililere 6'lı masa uyarısı

"Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı kim olacak?" tartışmalarına ilişkin CHP'den çarpıcı bir çıkış geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "Eğer Kılıçdaroğlu aday olmazsa altılı masa dağılır" dedi. O sözler sonrası Kılıçdaroğlu'ndan partililere "Bu konularda değerlendirme yapmayın" talimatı gitti. CHP lideri İstanbul'da katıldığı bir programda ise altılı masada çatlak var iddialarını da "Bunlar faso fiso" sözleriyle yanıt verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KEMAL KILIÇDAROĞLU ADAY OLMAZSA MASA DAĞILIR"

Önce CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" sözleri gündeme geldi. Sonrasında CHP Genel Başkan yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "Aday Kılıçdaroğlu olmazsa altılı masa dağılır" açıklaması yaptı. Hürriyet'e konuşan Bülent Kuşoğlu, "CHP'nin adayı kesin Kılıçdaroğlu mu?" sorusuna, "Kesin ve çok normal. Ana muhalefet partisi genel başkanını aday çıkarmalı" dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklediğini ama bir karar almadığını söyledi. Eğer adayın Kılıçdaroğlu olmaması haline altılı masanın dağılacağını vurguladı.

"6 LİDERİN GÖRÜŞECEĞİ KONUDA DEĞERLENDİRME YAPMAYIN"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bülent Kuşoğlu’nun o açıklamasının ardından CHP Sözcüsü Faik Öztrak sosyal medya hesabından, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda altılı masa ve onu meydana getiren partilerin sayın genel başkanları dışında hiç kimsenin açıklama yapma yetkisi yoktur" dedi. Sonrasında da Kılıçdaroğlu harekete geçti. Edinilen bilgiye göre; milletvekilleri ve genel başkan yardımcılarına 6'lı masanın karar verdiği ya da vereceği konular, yani 6 genel başkanın görüşeceği kararlar ile ilgili değerlendirmede bulunulmaması talimatı verdi.

"MASA KARAR VERMEDEN SÖYLENENLER KİŞİSEL GÖRÜŞ"

Edinilen bilgilere göre; süreci 6'lı masanın yürüttüğüne ve kararın masadan çıkacağına vurgu yapıldı. Masada 6 ayrı partinin bulunduğuna ve tabanların farklı siyasi yaklaşımlara sahip olduğuna dikkat çekilirken, zaman zaman buna uygun söylemlerin olabileceğine işaret edildi. Özellikle adaylık sürecine ilişkin "Masa karar vermeden söylenen her şey kişisel görüştür" denildi.

"6'LI MASADA KRİZ ÇIKTI SÖZÜ FASA FİSO"

CHP lideri İstanbul'da kameraların karşına da geçti. 6'lı masaya dair iddialara oradan yanıt verdi. "Bizim birlikteliğimizi birileri hazmedemiyor. 6 lider bir aradayız, beraber çalışıyoruz. Yok kriz çıktı, yok kavga çıktı, yok şunu yaptılar, yok bunu yaptılar. Bunların tamamı emin olun fasa fiso. Hiç bunlara inanmayın" dedi.