Kırmızı pul biber kimin? Maraş ve Gaziantep ikiye bölündü

Video: Kırmızı pul biber kimin? Maraş ve Gaziantep ikiye bölündü

Kırmızı pul biber kimin? Kahramanmaraş mı, Gaziantep mi? Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Kahramanmaraş'la özdeşleşen kırmızı biberin hasadını yaparak, "Nurdağı ve İslahiye'nin biberleri" olarak tanıtınca Kahramanmaraş'tan itiraz sesleri yükseldi. Tartışma Ankara'daki Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'ne de taşındı.

Kırmızı biber... Lezzetiyle yemeklere lezzet katan acısıyla da ünlü olan biber hangi yöreye ait. Gaziantep mi, Kahramanmaraş mı?


"MARAŞ BİBERİNİN COĞRAFİ İŞARETİ VAR"


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, uluslararası gastronomi festivalinde Kahramanmaraş'la özdeşleşen kırmızı biberin hasadını yapmış ve bu biberler için "Nurdağı ve İslahiye'nin biberleri" demişti. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da "Uyarıyoruz, Kahramanmaraş'ın zenginliklerini çalmaya çalışmayın" demişti. Konu Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde Ankara'da da gündeme geldi. Kahramanmaraş Ticaret Odası Başkanı, kırmızı pul biberin Kahramanmaraş için 2002 yılında tescillendiğini söyledi.


ŞAHİN: GÜCÜMÜZÜ BİRLEŞTİRELİM


Fatma Şahin ise Kahramanmaraşlılara seslendi. "Kahramanmaraş'ı tebrik ediyoruz coğrafi işareti aldığı için. Asla bizim burada yan komşumuzu üzelim ya da onun coğrafi işaret aldığı bir şeye sahip çıkalım böyle bir şey olabilir mi? Tam tersi. Biberi nasıl satalım, benim tüm derdim bu. Herkes coğrafi işaretini alıyor. Gücümüzü birleştirelim. Birlikte ben kardeşleri olarak Kahramanmaraş biberini nasıl tanıtacağız. Ben onların hizmetindeyim." dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS