Kış lastiği cezası kaç para? Kış lastiği hangi araçlara mecburi?

Video: Kış lastiği cezası kaç para? Kış lastiği hangi araçlara mecburi?

Kış lastiği uygulaması geçtiğimiz gün başladı. Uygulamanın başlamasının ardından sürücüler ve araç sahipleri “Kış lastiği cezası kaç para?” ve “Kız lastiği hangi araçlara mecburi?” sorularının cevabı merakla araştırılıyor. İşte, “Kış lastiği hangi araçlarda mecburi?” sorusunun cevabı ve “2019 – 2020 kış lastiği cezası hangi araçlara mecburi?” sorusunun cevabı…

Kış lastiği uygulamasının başlamasıyla beraber sürücü ve araç sahipleri uygulamayla ilgili detayları araştırmaya başladı. Konuyla ilgili en çok merak edilenlerin başında ise “Kış lastiği cezası kaç para?” ve “Kız lastiği hangi araçlara mecburi?” sorularının cevabı yer alıyor. İşte, merak edilen sorularla ilgili detaylar…

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARDA MECBURİ

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

KIŞ LASTİĞİ ÜCRETİ NE KADAR?

Türkiye genelinde bugün itibariyle yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu başladı. Trafik polislerinin İstanbul’da Kuzey Marmara Otoyolu’nda yaptığı denetimlerde kış lastiği olmayan ticari araçlara cezai işlem uygulandı.

Bölge Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri, Kuzey Marmara Otoyolu Mecidiye Gişelerinde kış lastiği takmayan ve lastiklerinin diş derinlikleri kış koşullarına uygun olmayan ticari araçlara yönelik denetim yaptı.

Denetimlerde polis ekipleri ticari araçları tek tek durdurarak lastik diş derinliklerini cihazlarla ölçtü. Denetimler sırasında kış lastiği takmayan araçlara Karayolları Kanununun 65/A maddesi uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda, yılın zorunlu tutulan dönemlerinde kış lastiği kullanmamaktan 625 lira idari para cezası uygulandı. Kış lastikleri kontrollerinin yanı sıra araçlarda bulunması zorunlu olan takograf cihazı da denetlendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS