KIZILELMA ilk kez vatandaşla buluşuyor

KIZILELMA ilk kez vatandaşla buluşuyor

Türkiye'nin tek uzay-havacılık teknoloji festivali "TEKNOFEST" bu yıl Samsun'da düzenleniyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusuyla beraber ayrı bir atmosfer yaşanıyor festivalde. TEKNOFEST'te Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı KIZILELMA da yer alıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, KIZILELMA'ya dair tüm merak edilenleri sordu.

İnsansız savaş uçağı ne zaman havada olabilecek? "KIZILELMA"nın farkı ne olacak? Kaç saat havada kalabilecek? Kaç kilo mühimmat taşıyabilecek? Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar yanıtladı.

BAYKAR Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, CNN TÜRK canlı yayınında Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtladı. İnsansız Savaş Uçağı Bayraktar Kızılelma ilk kez Samsun'da düzenlenen TEKNOFEST'te görücüye çıktı. Haluk Bayraktar, "Kızılelma havada 5-6 saat kalabiliyor. Toplam kalkış ağırlığı 6 ton civarında. Maliyeti yüksek olmayacak, daha düşük maliyetle çok daha fazla üretebileceğiz. Kızılelma'da hedefimiz 2023'ün ilk çeyreğinde bu uçağı uçurmak" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte BAYKAR Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın CNN TÜRK canlı yayında yaptığı açıklamalar...

Biz ilk defa Akıncı'yı 2019 yılında TEKNOFEST'te sergilemiştik. 4 farklı ülkeye de ihracatı gerçekleşmiş bir sistem. Artık bu teknolojinin son noktası, geleceği, insansız savaş uçağı. Bu bizim geleceğe yönelik yatırımımız. Burada gördüğünüz uçak ses hızına yakın hızlarda uçabiliyor. Çok yüksek irtifaya çıkabiliyor. Kızılelma'da hedefimiz 2023'ün en geç ilk çeyreğinde bu uçağı uçurmak.

(İnsansız savaş uçağımız F-16'nın yerini alabilir mi?) Kesinlikle. Ülkemizi, milletimizi güçlü kılacak teknolojiler bizim geliştirdiğimiz teknolojiler. AKINCI şu an taşıdığı yük kapasitesiyle F-16'nın yükünü alabilecek kapasitede. Bizim ülkemizi güçlü kılacak sistemler bizim kendi geliştirdiğimiz bu sistemler. Benim inancım bu tarz sistemler, kendi insanımızın geliştirdiği sistemler ülkemizi ileriye taşıyacak.

HAVADA 5-6 SAAT KALABİLİYOR"

Kızılelma havada 5-6 saat kalabiliyor. Toplam kalkış ağırlığı 6 ton civarında. Maliyeti yüksek olmayacak, daha düşük maliyetle çok daha fazla üretebileceğiz. Kızılelma'nın böylesine önemli misyonu var. Ülkemiz savaş uçağı anlamında da buna kavuşmuş olacak. İnşallah kısa bir süre içinde uçuşu gerçekleşecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"RADAR GÖRÜNMEZLİĞİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILIYOR"

Radar görünmezliği konusunda Kızılelma'da çalışmalar yapılıyor. Radar görünmezliği önemli bir özellik. Milli olarak geliştirilen seyir füzeleri var. Onlar bizi görmeden, biz onları milli seyir füzeleriyle etkisiz hale getirecek imkana sahip olacağız. Bu uçan prototip, bu uçak uçuş yapacak. Bundan sonra seri imalata başlayacağız. En geç 2 yıl içinde seri imalarının başlamasını bekliyoruz.