Koca: "Gelen aşılar önce incelenecek" | Video

Video: Koca: "Gelen aşılar önce incelenecek" | Video

Koronavirüs Bilim Kurulu aşı gündemiyle toplandı. Toplantı sonrası yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşama aşama aşıda kimlere öncelik verileceğini duyurdu. Buna göre ilk önce aşı olacak kişiler; sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yazılı açıklama yapıldı. Koca, aşılama için 4 aşamalık senaryonun hazırlandığını belirtti. "İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, korumaevlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır" dedi.

İkinci aşamadaysa toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanların aşılanacağı açıklandı.

Sağlık Bakanı, "Üçüncü aşama 50 yaş altı en az 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanlarını kapsıyor" ifadelerini kullandı. Dördüncü aşamadaysa ilk üç grubun dışında kalan herkesin aşılanacağını duyurdu.

Koca, aşı teminleriyle ilgiliyse "Bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalamış durumdayız, bir mrna aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor" dedi. "Aşılar geldiğinde, ülkemize ithal edilen tüm aşılarda uygulanan incelemeler yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca, aşıların Türkiye standartlarına uygun bulunması halinde kullanım izni verileceğini belirtti, "Uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek" dedi. Aşıların temini sonrasında uygulanmasına yönelik olarak lojistik imkanların ve alt yapının hazır durumda olduğunu vurguladı.

Koca, "Gelişmeler beklediğimiz yönde olumlu seyrederse Türkiye, aşılama çalışmalarına erken dönemde başlayan ilk ülkelerden olacaktır" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS