Köprü tıkayan ağaçlar için formül

Köprü tıkayan ağaçlar için formül

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü iklim değişikliğinin etki ve sonuçlarına ilişkin hazırladığı raporda, köprü ve menfez gözelerinin selde ağaç, tomruklarla tıkanmasını önlemek için "geçirgen bentlerle tuzaklama" formülünün uygulamaya konulduğu kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KARADENİZ'DE 120 NOKTAYA SEL SENSÖRÜ ÇALIŞMASI

Devlet Su İşleri, iklim değişiklikleri raporu hazırlayıp Meclis'e sundu. Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'ın haberine göre o raporda; taşkın ve selle ilgili alınan önlemler de yer aldı. Buna göre, taşkın riski durumunun anlık tespit edilmesi için Karadeniz’e radarlı izleme sistemi kurulmaya başlandığı kaydedildi. Dere yataklarında taşkın riskine ilişkin Trabzon, Rize ve Giresun’da radar sensörlü üç pilot istasyon kurulduğu ve başarı ile test edildiği açıklanan raporda, tüm Karadeniz Bölgesi’ne 120 ilave istasyon kurulması için çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SEL BÖLGELERİNE GEÇİRGEN BENTLE TUZAKLAMA FORMÜLÜ

Raporda, sellerin en büyük nedenlerinden biri olan ağaç, kök ve büyük materyallerin köprü ve menfez gözelerini tıkaması sorununu aşmak için "geçirgen bentlerle tuzaklama" formülü geliştirildiği dile getirildi. Buna göre, derelerin debi değerleri köprü ve menfezlerin yüksekliğini doğru ayarlayabilmeleri için Karayolları Genel Müdürlüğü'ne verilecek. Taşkın anında ise özellikle şehir merkezlerinde meskûn alanlarda üst havzalardan gelen ağaç, kök ve malzemelerin köprü ayaklarında birikmesi neticesinde oluşan taşkınlar için yukarı havzalarda bent tuzaklaması yapılacak ve köprülere ulaşması engellenecek.

"SELDE KURU DERE YATAKLARINDAKİ EVLER YIKILIYOR"

Rapora göre sadece Rize, Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt'ta 72 bin sulu ve kuru dere varlığı tespit edildi. Sulu derelerin taşkın kontrolünün yapılabildiği belirtilen raporda asıl can alıcı yerlerin yan dereler olduğu, su bulunmayan yataklara vatandaşların ev ve yol yaptığı, aşırı yağışlar nedeniyle de toprağın sabun gibi kaydığı ve üzerinde ne varsa önüne katarak büyük yıkıma yol açtığı vurgulandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı