Koronavirüs dolandırıcılarına dikkat

Video: Koronavirüs dolandırıcılarına dikkat

Dolandırıcılar bu kez koronavirüsü kullanmaya başladı. Virüsü kullanarak insanların kredi kartı ve banka bilgilerini hedef aldılar. CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Güngör Yılmaz, detayları Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan'la konuştu.

"Koronavirüsten korunabilirsin", "Korona virüsünden korunmanın yolları..." ya da "Bu yiyecekler virüsten koruyor". Telefonunuza veya mailinize bu tarz başlıkla mesaj geldiyse aman dikkat! Siber dolandırıcıların hedefi siz olabilirsiniz. Gelen linkleri tıkladığınız zaman tablet, bilgisayar ve telefonlardaki tüm kontrolü kötü niyetli kişilerin eline verip, tüm kişisel verilerinizi risk altına alabiliyorsunuz.

Üstelik dolandırıcılar sadece bu yöntemi kullanmıyor. Marketlerde manzara ortada. Birçok ürün tükenmiş durumda. Birçok kişi ise markette, eczanede bulunmadığı ürünleri internet üzerinden temin etmeye çalışıyor. Dolandırıcılar da bu fırsatı kullanarak vatandaşın cebini kredi ve banka kartı bilgilerini hedef alıyor.

Dolandırıcıların hedefi olmak istemiyorsanız eğer dikkatli olmak gerekiyor. Örneğin tanımadığınız her linki tıklamayın ve her siteye giriş yapmayın.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS