Koronavirüs'ten korunurken el sağlığına dikkat

Video: Koronavirüs'ten korunurken el sağlığına dikkat

Dilaver Özturan CNN TÜRK canlı yayınında Buket Güler'in sorularını cevapladı. Özturan el yıkama alışkanlığı, virüsten korunmadaki etkileri ve doğru bilinen yanlışlara dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Özturan, "El yıkanır, ama sürekli el yıkamak yada eldivenle dolaşmak bu değil. Sürekli el yıkanmasından ötürü çatlaklar ve yaralar oluşur. Elinizi muntazam yıkamak koşuluyla, yüzünüze ve gözünüze götürmediğiniz sürece problem oluşmaz. Dokunmakla, yemek - içmekle korona olunacağını düşünmek doğru bir anlayış değil. Ağzınızı suyla çalkalayın, yutun, yüzünüzü yıkayın, akşam yatarken saçınızı mutlaka yıkayın. Çünkü, saçınızda virüs bulunuyorsa yattığınız yastığa geçer ve gece boyunca yastıkta maruz kalırsınız. Bunu polen mevsiminden biliyoruz. Polen mevsiminde hastalarımıza ısrarla sokağa çıktıktan sonra eve geldiklerinde mutlaka saçınızı yıkamalarını tavsiye ediyoruz." uyarılarını kullandı.


Dilaver Özturan ayrıca, "Korona testinin pozitif olması tedavi olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bir çok ünlü insan korona pozitif olarak deklare edildi. Biz korona tedavisini solunum problemi olduğunda öneriyoruz. Yani korona pnömonisi (Korona zatürresi) olduğunda tedavi uyguluyoruz." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS