Koronavirüsü yendi, 5 buçuk ay sonra evine döndü | Video

Video: Koronavirüsü yendi, 5 buçuk ay sonra evine döndü | Video

73 yaşındaki Oğuz Peker Türkiye'deki ilk koronavirüs hastalarından biriydi. Hastanede tedavi gören Peker tam 4 ay yoğun bakımda kaldı. Peker, birçok komplikasyona rağmen direndi ve yaşam mücadelesini kazandı. Uyandığında ise "Neden herkes maskeli" diye sordu.

Türkiye'deki ilk koronavirüs hastalarından biriydi. Mart ayında yoğun bakıma alındı, taburcu olana kadar 5 buçuk ay geçti.

73 yaşındaki Oğuz Peker, aktif olarak iş hayatının içinde ve hafif KOAH başlangıcı dışında bir sağlık sorunu olmayan biriydi. Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının açıklandığı 11 Mart'ın ertesi günü rahatsız hissetmeye başladı.

Belirgin belirtiler yoktu. Koronavirüs olabileceğini kimse düşünmedi. Takibini, her gün eve gelen bir hemşire yaptı. 11 gün sonra durumu kötüleşince hastaneye kaldırıldı.

Peker'e 23 Mart'ta koronavirüs teşhisi kondu. İki gün sonra da yoğun bakıma alındı. Bu süreç 125 gün sürdü.

Bu sırada Peker'in eşi ve kızı da rahatsızlandı. Ayrı evlerde kendilerini karantinaya aldılar. Oğuz Peker'i 2 ay hiç görmediler.

Yoğun bakımda geçen 4 ayın ardından Oğuz Peker, 28 Temmuz'da servis odasına çıkarıldı. Kendine geldiğinde ,"Trafik kazası mı geçirdim? neden herkes maskeli?" sorularını sordu. "Koronavirüs" cevabı aldığında ise inanamadı.

Enfeksiyon Oğuz Peker'in tüm organlarında aşırı tahribata neden olmuştu. Fizik tedavi sırasında oluşan kas yırtığı da iç kanamaya neden olunca 7 Ağustos'ta yeniden yoğun bakıma alındı. 4 günün ardından tekrar servis odasına çıkan Peker, toplamda yaklaık 5 buçuk ay sonra taburcu oldu. Sağlık çalışanlarına teşekkür eden Peker, nihayet ailesiyle birlikte evine döndü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS