Koronayı 20 günde yenen doktor: Ateşten patlayacağımı zannettim

Koronayı 20 günde yenen doktor: Ateşten patlayacağımı zannettim

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Cem Özoğuz da koronavirüse yakalanıp virüse karşı savaşı kazanan isimlerden biri. Dr. Özoğuz, koronavirüse yakalanma süreci ve sonrasındaki tedavi dönemini CNN TÜRK canlı yayınında Deniz Bayramoğlu'na anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

SİZE VİRÜS NE ZAMAN BULAŞTI? NASIL TESPİT ETTİNİZ?

- 22 Mart Pazar günüydü. Kovid-19'lu hastalarım vardı üç tane. Onların takibini yapmak üzere hastaneye geldim. Onların kontrolünden sonra kendimi biraz halsiz hissettim. Üşüme ve titreme de vardı. Acil servise gidip bir kan aldırayım dedim. Bütün testlerim normal çıktı. Acil uzmanı arkadaşıma beni muayene etmesini istedim. Baktı ve bir şey olmadığını söyledi. Tam çıkacaktım yine üşümeler falan oldu. Bunu şansa bırakmama kararı aldım ve tomografi çektirdim. Akciğer tomografisinde Kovid-19'la ile uyumlu lezyon vardı. Korona ile mücadele sürecinde bir grup oluşturduk hastanede. Diğer arkadaşlarımı aradım. Şikayetlerim bunlar ve tomografim şu dedim. Kendimi hastaneye yatırdım, tedavi başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

KENDİNİZİ NASIL HİSSETTİNİZ? HANGİ TEDAVİ YÖNTEMİ UYGULANDI? SİZE TÜP TAKILDI MI MESELA?

- Kendi ayağımla geldim ve çok rahattım. İlk gün 4-5 gün yatar çıkarım diye düşünüyordum. Fakat hiç öyle olmadı. Entübasyon dahil bir takım sıkıntılar yaşadım. Temel problem aslında hastalığın hala belirgin tedavisi yok. Bakanlığın uyguladığı rehberi takip ettik. Ateş düşürücü kullanmamaya karar verdik. Yatışımdan üç gün sonra, 5 gün devam eden bir ateş süreci yaşadım. Ateş düşürücünün de fayda etmediği bir süreç yaşadım. Bugüne kadar hemen hemen tüm enfeksiyon hastalıklarını geçirdim. Hiç bir endişem yoktu bugüne kadar. Tifo, Brusella... Bunları geçirirken yaşadıklarımın dışında izah edilemeyen bir sıkıntı yaşadım.

"Ateşten patlayacağımı zannettim"

- Hatta beni takip eden arkadaşa yurt dışından getirilen antiviral verildiği gün çok değişik bir ateşim oldu. Arkadaşıma "Ben bu akşam herhalde patlayacaktım" dedim. Bu virüs ne verilirse çok farklı bir tepki veriyor. Biraz daha takip edelim dedim. O sırada bazı kan değerlerim de bozulmaya başladı. Yani bu hastalığın seyrinde görülebilecek en kötü durum olan stokin fırtınası dediğimiz duruma girdim anladığım kadarıyla. İzahı mümkün olmayan çok değişik bir süreç. Vücudun bağışıklık sisteminin kendini korurken yaptığı ama ortalığın darmadağın olduğu bir süreç ve bu süreç konuyu bilen biri için çok farklı bir süreç. O an bir depresyon, endişe hali... Bir tünele girdiğinizi zaten hissediyorsunuz. Girişi zaten karanlık çıkışını göremiyorsunuz. En son kararım şu oldu: Minimum ilaç kullanalım, rehberleri takip edelim ve bekleyelim.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

BURADAN NELER TAVSİYE ETMEK İSTERSİNİZ TÜRK HALKINA?

- Bu hastalığı yaşadığımı annem bile bilmiyordu. Yanımda yaşıyorken memlekete gönderdim. Herkese tavsiyem, izolasyona uymak ve dışarı çıkmamak. Yaşadığım süreçte çok değişik bir duyguya kapılmışım. Herkes dikkat ediyor zannederken dün taburcu oldum eve giderken baktım; dışarıdaki hayat çok farklı. Yaşadıklarımı düşmanımın yaşamasını istemem.