Küçük yatırımcıya 4 milyar TL darbe: Borsa manipülasyonunun boyutu ne?

Küçük yatırımcıya 4 milyar TL darbe: Borsa manipülasyonunun boyutu ne?

Borsa İstanbul hisselerinde manipülasyon yaparak haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla adliyeye sevk edilen 8 şüpheliden 5’i tutuklandı. Şüphelilerin dolandırıcılıktan elde ettikleri para 4 milyar lira. Sermaye Piyasası Kurulu'nun şüpheliler için hazırladığı raporun detaylarına CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Borsa İstanbul'da yükseliş sonrası ani satış baskısıyla oluşan manipülasyona sebebiyet veren kişi ve kurumlarla ilgili sermaye piyasası kurulu 41 sayfalık rapor hazırlamış ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. O rapora CNN TÜRK ulaştı. Borsa İstanbul'da Temmuz- Ağustos- Eylül döneminde 8 bankanın paylarında ve bu payların dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmelerinde grup hesaplarından 30 milyar liralık hacimle işlem gerçekleştirdi. Şüpheliler yaptıkları işlemlerle, yapay bir pay oluşturdu. Bu paya yüksek talep olduğu izlenimini verdi. Yoğun ve sürekli alım satım işlemleriyle piyasada hakimiyet kurup, pay fiyatların belirlenmesinde etkin hareketlerde bulunuldu.

Aynı payların spot piyasa değerlerinin yükseleceği beklentisini verip, Spot piyasasının da fiyatlarının yükseltilmesine yol açtılar. FED'in açıklandığı 13 Eylül tarihinde yabancı çıkışını kullanarak bazı hisseler üzerinde spekülasyon yaptılar. SPK uzmanlarınca yapılan çalışmalar kapsamında şüphelilerin realize kârlarının 2,5 milyar lira, elde edilen kârın ise yaklaşık 5 milyar lira olduğunu belirlendi. Fakat piyasada yaşanan sert düşüşler nedeniyle yaklaşık 1 milyar lira da zarar oluştuğu değerlendirildi. Yani borsa vurgununda küçük yatırımcı 4 milyar lira zarara uğratıldı. Haksız kazanç elde ettiği tespit edilen 10 kişiden 8'i yakalandı. 2'sinin de yurt dışında olduğu tespit edildi. 5’i şüpheli tutuklandı, bir şüpheliye ev hapsi verildi ve 2'si ise adli kontrol şartıyla salıverildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı