Son Dakika

Kurbanlık için cep uygulaması devrede

A A

25.07.2018 - 16:05 Son Güncelleme:

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kurban alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerin başında ise kurbanın sağlıklı olup olmaması var. Bunu öğrenmek ise Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ''HaySag'' adındaki cep telefonu uygulaması ile mümkün.

Kurban Bayramı'na kısa bir zaman kaldı. Kurban alacakları yakından ilgilendiren bir haber Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan geldi. Sadece cep telefonundan bir kaç saniyede ile kurbanlarınızın sağlıklı olup olmadığının sorgulayabilirsiniz.

Uygulamanın ismi HaySag. Cep telefonunuza bu uygulamayı indirdikten sonra yapmanız gereken sadece kurbanlığın küpesi üzerindeki barkodu okutmak ya da küpe numarası tuşlamak. Bu işlemin arıdından hayvanın tüm bilgileri saniyeler içinde karşısınızda olacak. Tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi gibi.

Ayrıca veteriner bilgisi stemine kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla bakanlık tarafından"hayvanbilgi.tarim.gov.tr" web sayfası hazırlandı. Bir yandan da kurban kesimine ilişkin bütün bilgileri içeren rehber de güncellendi. Rehberde kurbanlık hayvan sevklerinde, alımı ve satımı ile kesiminde dikkat edilmesi gerekenler var. 500 bin rehber, 50 bin afiş bastırılarak il müdürlüklerine dağıtılmaya başlandı.