Son Dakika

"Kürt sorununa çözüm" polemiği

A A

22.09.2021 - 15:38

"HDP Kürt sorununun çözümünde meşru organdır." CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri gündemdeki sıcaklığını koruyor. Konuyla ilgili soruları cevaplayan Kılıçdaroğlu, "Kimseyi düşmanlaştırma gibi bir niyetimiz yok. Sorunları dostlarımızla çözeceğiz" dedi.

"Kürt sorununu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. İmralı meşru organ değil. Meşru organ kimdir? HDP'yi meşru bir organ olarak görebiliriz." Bu sözleri tartışma konusu oldu. "Kürt sorununu meşru organ HDP ile çözebiliriz" dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklaması sonrası HDP'den önce çözüm organı İmralı açıklaması geldi. Ardından açıklamayı yapan HDP'li Sezai Temelli, "Kişisel görüşüm" ifadesini kullandı.

Siyasette tartışma konusu olan açıklamaya ilişkin Kılıçdaroğlu bir kez daha konuştu, Meclis'i işaret etti. "Bu sorun çözecek makam hangisi? TBMM. TBMM'den daha büyük bir organ yoktur" dedi.

Kılıçdaroğlu, HDP'nin Meclis'te olduğuna dikkati çekti. "HDP'nin TBMM başkanvekilliği yaptığı zaman el kaldırıp söz istemesinler. El kaldırıp söz istiyorlarsa nasıl istiyorlar? Biraz mantık olur. Söylediğiniz şeylerin mantığı olur. O mantık içinde hareket edersiniz. Kimseyi ötekileştirmek gibi bir niyetimiz yok. Bu ülkede 83 milyon huzur içinde yaşasın istiyoruz. Şu genel başkan bunu şunu söylemiş. O zaman o genel başkana sorup, söyleyelim. Biraz mantık olur. Söylediğimiz şeylerin mantığı olur. Hiç kimseyi düşmanlaştırmak istemiyoruz" diye konuştu.

CHP lideri HDP konusundaki sözleriyle ilgili kendisini eleştirenlere de cevap verdi. Çözüm için yine HDP'yi adres gösterdi. "Sorunlarımızı dostlarımızla çözeceğiz" ifadelerini kullandı.